At the luau, a vender was selling 5 leis for $25. what is the unit price?
1 answer:
Answer:
$5
Step-by-step explanation:
if 5 leis are worth $25, each lei would be 25/5
25/5 is 5/1, when the denominator is one, that is unit price
the unit price is $5
You might be interested in
If you need to solve for y
10y-12=4
10y=12+4
10y=16
y=16/10=8/5=1 3/5 or 1.6
The answer is it is yes, it is sometimes true, y can =0
Answer:
boom I hope this was the right thing
Step-by-step explanation:
i went on your profile thing yep
11.94-6.99=4.95 4.95÷.55=9 9 pounds
Answer:
x = -1
y = -3 or
x = -3
y = -5
Step-by-step explanation:
-1 - (-3) =
-1 + 3 = 2
-3 - (-5) =
-3 + 5 = 2