1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Troyanec [42]
3 years ago
9

At the luau, a vender was selling 5 leis for $25. what is the unit price?

Mathematics
1 answer:
gayaneshka [121]3 years ago
5 0

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

if 5 leis are worth $25, each lei would be 25/5

25/5 is 5/1, when the denominator is one, that is unit price

the unit price is $5

You might be interested in
Find the area of a triangle if the base is 8.2 m and the height is 4.6 m. (A=1/2bh)
Tcecarenko [31]

Answer:

18.86

Step-by-step explanation:

8.2 x 4.6 = 37.72

37.72/2 = 18.86

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify: (x - 8) (x + 8) *
padilas [110]

Step-by-step explanation:

(x - 8) (x + 8) = x² - 64

because

x² + 8x - 8x - 64

(a⁵)^-1 = 1/(a⁵)

that is the definition of a negative exponent. it means 1/...

3 0
3 years ago
A school bus has 22 rows of seats, and 4 students can be seated in each row. Students riding in the bus have filled 19 rows of s
Lelu [443]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

total no. of seats = 22 x 4 = 88

total no. of seats occupied = 19 * 4 + (22-19)*4/2 = 76 + 6 = 82

no. of empty seats = 88 -82 = 6

3 0
2 years ago
$1 = £0.73. Change $346 into £
svlad2 [7]

Answer:

£252.58

Step-by-step explanation:

$346 × £0.73/$1 = £252.58

Please rate!! I hope this helps!!

4 0
2 years ago
Urgent Please Help Me!!!!!!!!!!!!
xz_007 [3.2K]

Answer:

If use the area of the frame the area of the photo will be included

Area of frame = (22 + 2 x) * (20 + 2 x) = A

440 + 2 x ( 20 + 22) + 4 x^2 = A

A = 4 x^2 + 84 X + 440

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which number sentence states that x is at most 50?
    6·1 answer
  • can someone do my ixl its 6th grade math!! only 3 and you have to get 85 and higher i will give 25 points!! and mark as brainlis
    5·2 answers
  • 2x+3y=-10 Solve for y
    8·2 answers
  • Nectarines cost $2.99 per pound. Shayla buys a single nectarine for $0.75. How much does the nectarine weigh to the nearest hund
    15·1 answer
  • Triangle PSV is shown on the coordinate grid.
    15·2 answers
  • Choose the function to match the graph???
    15·1 answer
  • You sit down to take a true-or-false test with 5 questions. If you randomly
    7·1 answer
  • I completely forgot how to do this, so if you can answer and give an explanation, I’d really appreciate it!
    8·1 answer
  • The opposite angles of a parallelogram are (3x + 5)° and (61 – x)°. Find the measure of four angles.
    13·1 answer
  • Calculate the amount of dextrose in 756 mL D10W
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!