1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Troyanec [42]
2 years ago
9

At the luau, a vender was selling 5 leis for $25. what is the unit price?

Mathematics
1 answer:
gayaneshka [121]2 years ago
5 0

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

if 5 leis are worth $25, each lei would be 25/5

25/5 is 5/1, when the denominator is one, that is unit price

the unit price is $5

You might be interested in
Which category would have the lowest conditional relative frequency?
lianna [129]
I think it might be B.. but i’m not sure bc I would think it would be amen who prefer dance
6 0
2 years ago
Date : n _<br>5+ [ 4 +(-7) -{ 6 ×(5+ 1x4)}]<br><br>​
s2008m [1.1K]

Answer:

−28−6^2x4

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
How do I solve this
gladu [14]
Make a proportion

x = the amount of miles walked in 137.5 min

25      137.5
---  =  --------
 2          x

cross multiply

25x = 275
divide both sides by 25
x = 11

paul walked 11 miles in 137.5 minutes
3 0
3 years ago
Graph the solution of the inequality -3 &lt; 2x – 7 &lt; 5 on the number line.
Gelneren [198K]

Answer:2<x<6

Step-by-step explanation:

Solve for x

7 0
2 years ago
I need help ! On the question i reslly do not get it !
AlexFokin [52]

This question is basically a ratio 1 : 42

so then it would be 2 : 84 then 3 : 126

So your answer is D 3 Gallons for 126 miles.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP FOR A COOKIE
    12·1 answer
  • Express the set using INTERVAL NOTATION -3&lt;=x&lt;10<br> Please help if you can
    7·1 answer
  • 9,443 the 4 in the tens place is blank the value of the 4 in the hundreds place
    11·1 answer
  • Solve 64-31-3.64 + 22 = 38
    13·1 answer
  • Suppose you were looking at the histogram of the incomes of all of the households in the United States. Do you think that the hi
    15·1 answer
  • Solve for x. State any restrictions on the variables. <br> ax + bx - 1 = 8
    15·1 answer
  • There are 80 tens.write how many hundreds.write the number
    7·2 answers
  • Given A is between Y and Z, and YA=14x, AZ=10x and YZ=12x+48, solve for x​
    5·1 answer
  • Solve the equation for x.<br><br><br>-x/10 = 7<br><br><br>x = _______
    10·1 answer
  • Which theme does the previous quote illustrate? Question 3 options: Often a huge gap exists between perception and reality. Love
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!