1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lynna [10]
3 years ago
13

Mr. Yi buys vegetables at a market. He purchases 6 pounds of potatoes, p, and 3 pounds of onions, n, for $18. Onions cost twice

as much as potatoes. To determine the unit price for each item, his daughter sets up and solves the system of equations shown.
Mathematics
2 answers:
Snowcat [4.5K]3 years ago
6 0

Answer:

6 pounds of potatoes = $9

3 pounds of onions = $9

The onions cost $3 per pound

and the potatoes cost $1.50 per pound

Step-by-step explanation:

Art [367]3 years ago
4 0

Answer:

Unit price of  potatoes = $1.50.

Unit price of onions - $3.

Step-by-step explanation:

The system of equations is

6p + 3n = 18

n = 2p

Substitute  n = 2p in the first equation:

6p + 3(2p) = 18

6p + 6p = 18

12p= 18

p = 18/12 = $1.50 .

Now plug p = 1.50 into the second equation:

n = 2*1.50 = $3.

You might be interested in
PLEASE HELP been stuck all day
kupik [55]

Answer:

0.60, 2/3, 70%, 3/4, .85

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Expand the following 3(x+9)
mina [271]

Answer: I'm pretty sure its 3x+27

Step-by-step explanation: So all you have to do is multiply everything in the parentheses by 3. So you would do 3 times x and it would be 3x and then 3 times 9 which will get you 27. After you just put it back into a equation 3x+27

5 0
3 years ago
12+3 (4f-4) can you show your work and simple simplify
maria [59]

12 + 3(4f - 4) \\ 12 + 12f - 12 \\  = 12f
Use the distributive property and combine like terms.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the scientific notation of each number 6908100000
SVEN [57.7K]

Answer:

6.9081 x 10^{9}

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
First question :Alexander the great became king in 336 B.C and died 13 years later. what year did he die?
ivann1987 [24]

1 he died In 326 B.C

2 I believe the answer is 120 calories

3 the answer is -14

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Adrienne has several receipts from recent transactions that she entered in her records. The receipts include an ATM receipt for
    14·2 answers
  • What is 4 dived by 5215 and the answer has to be able to go on paper
    15·2 answers
  • What is -12 as an integer
    11·1 answer
  • Statement that explains how the values of 36 and 360 are different.
    7·1 answer
  • Pleasee help me i hate graphs xD
    7·2 answers
  • PLEASE HELP I GIVE BRAINLIEST​
    15·1 answer
  • Solve using substitution
    9·1 answer
  • Slove the inequality for n 24 > 18 + 2n
    13·2 answers
  • Answer both of the questions please :&lt;<br><br> no links!!!
    9·2 answers
  • Sally collected 32 coins. The ratio of Sally’s coins to Bill’s coins is 4 : 7. If Sally and Bill each double the number of coins
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!