1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OlgaM077 [116]
2 years ago
9

Can someone please help me

Mathematics
1 answer:
Nastasia [14]2 years ago
5 0

Answer: I'm not to sure about this question its kind of confusing.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the difference?<br> -6-(11)<br> 1-17<br> -5<br> O 5<br> 017
Roman55 [17]

Answer:

-17

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the common factor of each term in the expression 2b+5b?
S_A_V [24]
The common factor is b since it is divisible by both 2b and 5b
5 0
3 years ago
pls answer this Explain when you would use miles versus when you would use inches to reference a length measurement.
Allushta [10]

Answer:

You would use miles when you are measuring long distances.

6 0
2 years ago
5/8 divided by 2<br><br> I need this fast!
Annette [7]

Answer:

1 1/4

Step-by-step explanation:

5/8 ÷ 2

Copy dot flip

5/8 * 2/1

Rewriting

5/1 * 2/8

5 * 1/4

5/4

1 1/4

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sara bought a 16-ounce jar of strawberry jam for $3.20 What is the unit price?
wolverine [178]

Answer:

$0.20

Step-by-step explanation:

so you have 16 ounces of jam. i personally like jelly, but that's besides the point lol

so for those 16 ounces, you paid $3.20 for them.

unit price is just a term for the price of 1 item or measurement. you can use this to find out what product you are purchasing has the better deal, because you always want more product, for less money.

you should take the amount of money you are spending, and divide it by how many total ounces it has.

$3.20 / 16 = 0.20

this means that 1 ounce of jam costs $0.20

you can check your work by multiplying the price of one ounce, by how many ounces the jar is.

.2 * 16 = 3.20

i hope this was helpful to you and i explained well enough!

stay safe!!

:)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The cost of a repair, which depends on the hours it takes to make the repair, is $200. Which of the following best shows this in
    6·1 answer
  • A jar contains four coins: a nickel, a dime, a quarter, and a half-dollar. three coins are randomly selected from the jar. (a) w
    6·1 answer
  • What percent of $375 is $11.25 and what percent of $56.25 is $11.25?
    7·2 answers
  • Please help &amp; explain
    9·1 answer
  • If 5/6 gallons of paint covers 1/4 of the house, then how much paint is needed for the entire house?
    15·1 answer
  • What is the length of BC?<br><br> 18<br> 24<br> 20<br> 22
    11·2 answers
  • What is the answer? Please help! As quick as you can!
    7·2 answers
  • Help pls!!!!!Last question I need
    9·1 answer
  • PLS HELP
    8·1 answer
  • Find the area of the circle. Round to the nearest tenth. Use 3.14 for π
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!