The answer is 20 because you add them all up.
Answer:
x = 12
Step-by-step explanation:
The two angles are complementary since they form a 90 degree angle.
35+ 4x+7 = 90
Combine like terms
42 +4x = 90
Subtract 42 from each side
42-42 +4x =90-42
4x = 48
Divide each side by 4
4x/4 = 48/4
x = 12
To find the unit price of each item you want to divide:
Fresh water:
$1.76 / 16 = $0.11
Spring water:
$2.40 / 20 = $0.12
So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.
Hope this Helps!!
Given :
Xanthe and Sarah together raised $302 .
If Xanthe raised $102 more than Sarah .
To Find :
The amount raised by Sarah .
Solution :
Let , amount raise by Sarah is x .
So , by the relation given , price raised by Xanthe is 102 + x .
Now , sum of their amount raised is :

Therefore , the amount raised by Sarah is $100 .
Hence , this is the required solution .
Answer: here is an example in the screenshot
it is A,B,C, or D
Step-by-step explanation:
For a given perimeter, the area will be maximized when all the sides are the same length, which makes it actually a square. A square is still a rectangle, though! So, if you know the perimeter, divide it by four to determine the length of each side. Then multiply the length times the width to get the area.
BTW U CAN USE A CALCULATOR