1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vanyuwa [196]
3 years ago
11

If 25⋅26=n, then which division equation is also true?

Mathematics
1 answer:
Brums [2.3K]3 years ago
6 0

9514 1404 393

Answer:

  n÷26=25

Step-by-step explanation:

Starting with the equation ...

  25·26 = n

you can divide both sides of it by 26 to get ...

  25 = n ÷ 26 . . . . matches choice A

You might be interested in
250 grams of sugar cost 150 dollars at Shop X. 100 grams of sugar cost 95 dollars at Shop Y. What is the difference in cost per
nata0808 [166]
<h2>Answer:</h2>

350 dollars

<h2>Step-by-step explanation:</h2>

<em>(step 1) Find the cost per kilogramme of sugar in shop X</em>

In shop X:

250 grams of sugar costs 150 dollars.

<em>Remember that;</em>

1000 grams = 1 kilogramme.

=> 250 grams will be equal to 0.25 kilogramme

Therefore (replacing 250 grams with 0.25 kilogramme) in shop X;

0.25 kilogramme of sugar costs 150 dollars

Now, if

0.25 kilogramme = 150 dollars,

=> 1 kilogramme =  150 dollars x 1 kilogramme / 0.25 kilogramme

=> 1 kilogramme = 600 dollars

Therefore, the cost per kilogramme of sugar in shop X is 600 dollars

<em>(step 2) Find the cost per kilogramme of sugar in shop Y</em>

In shop Y:

100 grams of sugar costs 95 dollars.

<em>Remember that;</em>

1000 grams = 1 kilogramme.

=> 100 grams will be equal to 0.1 kilogramme

Therefore (replacing 100 grams with 0.1 kilogramme) in shop Y;

0.1 kilogramme of sugar costs 95 dollars

Now, if

0.1 kilogramme = 95 dollars,

=> 1 kilogramme =  95 dollars x 1 kilogramme / 0.1 kilogramme

=> 1 kilogramme = 950 dollars

Therefore, the cost per kilogramme of sugar in shop Y is 950 dollars

<em>(step 3) Find the difference in cost per kilogramme of sugar between the two shops</em>

The difference is calculated by subtracting the cost per kilogramme of sugar in shop X from the cost per kilogramme of sugar in shop Y. i.e

=> cost per kilogramme of sugar in shop Y - cost per kilogramme of sugar in shop X

=> 950 dollars - 600 dollars

=> 350 dollars.

Therefore, the difference in cost per kilogramme is 350 dollars

3 0
3 years ago
In the United States 5 million Farmers provide food for 260 million people
ycow [4]
If I am understanding the question correctly, farmers make up .02% (rounded to the nearest hundredth, full answer is .0192307) of the population. I calculated this by dividing 5,000,000 by 260,000,000. I then moved my decimal over 2 places to the right to convert it to a percent.
6 0
3 years ago
The quotient of n and 6
Shalnov [3]

Answer:

The quotient of n and 6 is n/6, as quotient means divide.

for example, if it was "the quotient of 24 and 6", it would be 24/6, which is 4.

5 0
3 years ago
Alicia has been putting her money from work into her savings account. The equation f(x)=13x+100 can be used to represent the inc
labwork [276]

Answer:

f(18)=334

Step-by-step explanation:

  • f(x)=13x+100
  • f(18) = 13(18)+100
  • f(18)=234+100
  • f(18)=334
3 0
3 years ago
A line passes through the points R(-1,-5) and S(-3,-1). Write the equation of the line through the point A(4,0) that is parallel
IRISSAK [1]
Sorry I was moving around taking the picture and my handwriting is sloppy. But I hope you understand how I got the answer

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Jill sold half of her comic books and then bought sixteen more. She now has 36. With how many did she begun?
    7·2 answers
  • Two more than the quotient of a number and 5 is 8.<br><br> use variable w for the unknown number.
    13·1 answer
  • Fourth geometry question
    5·2 answers
  • The sum of two consecutive integers is 123 what’s is the smallest of the two integers
    12·1 answer
  • Which of the following shows the graphic representation of the exponential function f (x) = 3^x
    5·1 answer
  • Arithmetic sequences
    9·2 answers
  • Please help! I will mark you as brainliest!
    5·2 answers
  • If possible, find the solution of
    5·1 answer
  • Which of these is a point-slope equation of the line that is perpendicular to y-3=4(x-10) and passes through (-3,7)?
    14·1 answer
  • −3.6−1.9t+1.2+5.1t<br><br> Khan academy pls help
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!