Answer:
The answer to your question is: letter A
Step-by-step explanation:
From the graph we get the points,
P (2,1)
Q (6,8)
Formula
d = √((x2-x1)² + (y2-y1)²)
d = √((6-2)² + (8-1)²)
d = √ (4² + 7²)
d = √ (16 + 49
d = √65 letter A
Answer:the amount that the bookstore pay the publisher for the book is $64.4
Step-by-step explanation:
Let x represent the amount that the bookstore pay the publisher for the book.
The college bookstore marks up the price that it pays the publisher for a book by 35%. This means that the value of the mark up would be
35/100 × x = 0.35 × x = 0.35x
Therefore, the amount that the bookstore is selling the book would be
x + 0.35x = 1.35x
If the selling price of a book is $ 87.00, then it means that
1.35x = 87
x = 87/1.35 = 64.4
Answer:
Jonah needs 12 feet of electrical wire.
Step-by-step explanation:
= 
cross multiply
12 yard × ft = 1 yard x
12÷1=12
12 feet of wire.
Answer:
$0.26
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the cost by the amount you have.
$2.86/11 = $0.26
The unit price is $0.26.
Answer:
I think its 14.1 I hope you get it right! :)
Step-by-step explanation: