1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tasya [4]
2 years ago
14

Place the following linear equation in slope intercept form: 6x - 4y = 9

Mathematics
2 answers:
GenaCL600 [577]2 years ago
8 0

Answer:

y = (3/2)x - 9/4

Step-by-step explanation:

Slope intercept form is

y = mx + b

------------------

6x - 4y = 9

subtract 6x from both sides

-4y = -6x + 9

Divide both sides by -4

y = (3/2)x - 9/4

geniusboy [140]2 years ago
3 0

Answer:

y = 3/2 x - 9/4

Step-by-step explanation:

bring all the y's to one side.

4y = 6x-9

divide by 4 to isolate the y

y = 6/4x - 9/4

simplify

y = 3/2 x - 9/4

You might be interested in
Contain (5,0) and (9,4)
algol [13]

I will assume you would like the line

slope = (y2-y1)/ (x2-x1)

    m = (4-0)/(9-5)  = 4/4 = 1

equation of a line in point slope form is

y-y1 = m (x-x1)

y-0 = 1 (x-5)

y=x-5

5 0
3 years ago
Marwin pays 106.20 for 3.6 pounds lobster what is the price per pound of lobster in dollars and cents
Levart [38]

Answer:

$29.50

Step-by-step explanation:

Divide the total (106.20) by 3.6 and you get 29.5

You can check your answer by multiplying 29.5 by 3.6 and you see it equals 106.2

Hope this helps!

8 0
3 years ago
What is -8.64 -0.024?<br>360<br>- 36<br>-360<br>36​
liq [111]

Answer:

(-8.64) / (-0.024) = 360

Step-by-step explanation:

You have to type like this in your question;

(-8.64) / (-0.024)

or \frac{-0.024}{-8.64}.

Bye!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jim bought 20 rose bushes last week. The regular price is $5.00 per bush, but last week they were on sale at 2 for $8.50. How mu
Nikitich [7]

Answer: he saved $15

Step-by-step explanation:

The regular price is $5.00 per rose bush, but last week they were on sale at 2 for $8.50. This means that the amount that one would cost is

8.5/2 = $4.25

If Jim bought 20 rose bushes last week, it means that the amount that he paid for 20 rose bushes is

20 × 4.25 = $85

The regular price is $5.00 per rose bush. If he had bought at the regular price, the amount that he would have paid is

5 × 20 = $100

Therefore, the amount saved by the bushes on sale is

100 - 85 = $15

7 0
3 years ago
I neeeeeeeeeeddd helppppp
igor_vitrenko [27]
I will help u ...............
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate 4 · 1 + 6 · 16 + 0<br><br> a) 8<br> b) 0<br> c) 100<br> d) 185
    7·2 answers
  • Need Help help me plz ;(
    10·1 answer
  • Convert to<br> expanded form.<br> 908,506,742
    5·2 answers
  • A population has a mean of 200 and a standard deviation of 50. Suppose a sample of size 100 is selected and x is used to estimat
    7·1 answer
  • Can someone help me pleaseeeeeeeeee ASAP
    9·2 answers
  • Y + 3 = –y + 9<br><br> y = 1<br> y = 3<br> y = 6<br> y = 9
    8·1 answer
  • Simplify 4x2y + 2xy2 + xy2 - 4x2y
    14·1 answer
  • I picked the yellow one, was I correct?
    9·1 answer
  • Which ordered pair below is a solution to y ≥ 3x + 5
    6·1 answer
  • katie gives maggie half of her pencils maggie keeps five pencils and gives the rest to jamil how many pencils did katie have if
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!