Answer:
The 3rd option
Step-by-step explanation:
The pattern is every 2 hours is $15 so 4 hours would be equal to $30
Since 4 hours would equal 30 and we need 12 hours multiplying both numbers by 3 would get you the answer
4x3=12
30x3=90
Making it equal
Answer:
c) -7/2
Step-by-step explanation:
14/-4= -3.5

=

Multiply both sides by 15
6 =

Multiply both sides by c
6c = 30 Divide both sides by 6
c = 5
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
10+x=5(1/5x+2)
10+x= x+10
-x -x
10=10
Answer- All real numbers or infinity many problems