Answer:

Step-by-step explanation:

by multiplying

Answer:
33/36
Step-by-step explanation:
Answer:
D) cot(C) = 1/2.
Step-by-step explanation:
We can go through each choice and examine is validity.
Choice A)
We have:

Recall that secant is the ratio of the hypotenuse to the adjacent.
With respect to B, the adjacent is 6 and the hypotenuse is 7.
Therefore, sec(B) should be 7/6 instead.
A is incorrect.
Choice B)
We have:

Cotangent is the ratio of the adjacent side to the opposite.
With respect to B, the adjacent side is 6 and the opposite side is 3.
Therefore, cot(B) = 6/3 = 2.
B is incorrect.
Choice C)
C is incorrect for the reasons listed in A.
Choice D)
We have:

Again, cotangent is the ratio of the adjacent side to the opposite.
With respect to C, the adjacent side is 3 and the opposite side is 6.
So, cot(C) = 3/6 = 1/2.
Therefore, D is the correct choice!
Answer:
$0.48
Step-by-step explanation:
$2.40 divided by 5 pounds equals $0.48 per pound.
Answer:
6 laptops
Step-by-step explanation:
First, find the amount spent on the textbooks:
30(116)
= 3480
Subtract this from the total amount they have to spend:
6500 - 3480
= 3020
Divide this amount by 439 to find how many laptops they can buy:
3020/439
= 6.8
Round down to 6 since you can only have full laptops:
= 6
So, they can buy 6 laptops