1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rjkz [21]
3 years ago
14

Find the volume of the following square pyramid. geometry

Mathematics
2 answers:
Mkey [24]3 years ago
8 0

Answer:

volume = l×b×h

= 2×2×3

=12

Step-by-step explanation:

Hope it will help

<h2><em>p</em><em>l</em><em>e</em><em>a</em><em>s</em><em>e</em><em> </em><em>m</em><em>a</em><em>r</em><em>k</em><em> </em><em>a</em><em>s</em><em> </em><em>a</em><em> </em><em>b</em><em>r</em><em>a</em><em>i</em><em>n</em><em>l</em><em>i</em><em>s</em><em>t</em><em>s</em></h2>
TiliK225 [7]3 years ago
7 0

Answer:

Volume of a pyramid = lwh /3 ==12/3==4

You might be interested in
the greatest amount of sap collected from any one tree is _ times as great as the least amount of sap collected from any one tre
storchak [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

its 35

7 0
2 years ago
What is the x in 4x-5=8​
ale4655 [162]

Answer:

x= 3.25

Step-by-step explanation:

4x-5=8

1. Take the -5 to the other side as a plus so now your question is

4x=13

2. to get the x by its self divide both sides by 4.

13 divided by 4 is 3.25

therefore x=3.25

8 0
3 years ago
If a diameter of a circular chapati is 14 cm what is it's area​
sashaice [31]

Answer:

diameter=14

radius =14/2=7

area =πr²

  • 22/7×7²
  • 154cm²

hope it helps

<h3>stay safe healthy and happy.</h3>
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the value of two numbersif their sum is 12 and their difference is 4
Sonbull [250]
We can set up a system of equations:

x + y = 12
x - y = 4

Adding these two together:

2x = 16
x = 8

Substituting 8 in the first equation:

8 + y = 12
y = 4

Hope this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table below compares the cost of living in New York and Los Angles, with the number representing percentages of national ave
frosja888 [35]

Answer:

The correct option for the answer is C.) $3.29 / $2.96

Step-by-step explanation:

i) national average for a gallon of gas = $2.74

ii) for transportation New York is 1.2 times the National average

   therefore one gallon of gas in New York will cost = 1.2  $2.74 = $3.29

iii)for transportation Los Angeles is 1.08 times the National average

   therefore one gallon of gas in New York will cost = 1.08  $2.74 = $2.96

Therefore you should expect to pay for gas in New York versus Los Angeles C.) $3.29 / $2.96

4 0
3 years ago
Other questions:
  • There are 3 red roses for every 4 white roses. What two equations show the relationship between the number of red roses, r, and
    9·1 answer
  • Maimi's annual precipitation in 2000 was 61.05 in. Albanys was 46.92 in. How much greater was Miami's precipition than Albany's?
    10·2 answers
  • Using the numbers 5, 8, and 24, create a problem using no more than 4 operations (adding, subtracting, multiplication, division,
    6·1 answer
  • A rectangle has a length of 12 meters and a width of 400 centimeters. What is the perimeter,
    8·2 answers
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost
    15·2 answers
  • Estimate 11.14+9.543 by first rounding each number to the nearest tenth.<br><br> HELP PLSZZ
    14·1 answer
  • If the point (3,4) is one endpoint of a vertical segment and another one is 4 units which is the endpoint of the segment (7,-4)
    8·1 answer
  • Help me please , the question is in the picture .
    7·2 answers
  • Find the distance along an arc on the surface of the earth that subtends a central angle of 1 minute(s) (1 minute = 1/60 degree)
    11·1 answer
  • Simplify -16x^8/-8x^9
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!