1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svet-max [94.6K]
2 years ago
6

Quadrilateral ABCD is translated 5 units up. What are the coordinates of

Mathematics
2 answers:
irga5000 [103]2 years ago
7 0

Answer:

d

Step-by-step explanation:

Mariana [72]2 years ago
6 0

Answer: D (-5,10),(-1,10),(-1,7),(-5,6)

Step-by-step explanation: I took the quiz and it was right hope this helps ❤️

You might be interested in
A 5-pound bag of cat food costs $11.25. What is the unit price of the cat food?
Luda [366]
B. $2.25 you just divide
3 0
2 years ago
If y varies directly as x, and y is 18 when x is 5, which expression can be used to find the value of y when x is 11?
Rzqust [24]
Y=kx is the direct variation equation
First plug in the x, y values given to find K
18=k(5)
18/5=k
3.6 = k
Use the k and write a new equation.
y=3.6x
Plug in the x value to solve for y.
y = 3.6(11)
y= 39.6
7 0
2 years ago
Solving a Real-World Problem
lisov135 [29]

Answer:

C would be your answer as the formula for the volume of a cone is pi*r²*h/3

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which statements about the graph of the function f(x) = –x2 – 4x + 2 are true? Check all that apply.
Ipatiy [6.2K]
Statements 2, 3, and 5 are true based on the graph of this function.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x: 4.23x + 1 = 17.8929 A. 0 B. 14.6629 C. 5.23 D. 6.23 PLEASE HELP!!!
maksim [4K]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The formula for the area A of a rectangle with length l and width w is A = l ⋅ w . Find A if: l = 23 feet and w = 15 feet The ar
    13·1 answer
  • Casey is deciding which of two landscapers to hire. Each landscaper charges an hourly rate plus a fee for each job.
    14·2 answers
  • Hi, it would be appreciated if u guys can answer this as soon as possible.
    15·2 answers
  • Li-Ming owns can ice cream shop. On Saturday, 80 people entered her shop. On Tuesday, 16 people entered her shop. What was the p
    11·1 answer
  • The composition of a function and its inverse is<br> always
    11·2 answers
  • I NEED HELP . I'm having trouble trying to figure out how to answer this can anyone help please?
    13·1 answer
  • I know i have been asking alot of questions today but i really need your help
    5·2 answers
  • Round 39.472 to the nearest tenth​
    6·1 answer
  • Instant Dinner comes in packages with weights that are normally distributed, with a standard deviation of 0.5 oz. If 2.3% of the
    8·1 answer
  • Which of the following is equal to b^3/4 for all values
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!