0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
Step-by-step explanation:
For example, 1/2 and 2/4 are equivalent fractions. If you simplify 2/4 by dividing both the numerator and denominator by 2, you'll get 1/2, the same as the other one. Remember, our number line is a line with evenly spaced tick marks that show us our numbers.
Let us assume the larger number = x
Let us assume the smaller number = y
Then
x + y = 3 3/4
x + y = 15/4
And
x/3 = (2y/3) + 1/2
x = [3 * (2y/3)] + (3/2)
= 2y + (3/2)
Now putting the value of x from the second equation to the first , we get
x + y = 15/4
2y + (3/2) + y = 15/4
3y = (15/4) - (3/2)
3y = (15 - 6)/4
3y * 4 = 9
12y = 9
y = 9/12
= 3/4
Now putting the value of y in the first equation, we get
x + y = 15/4
x + (3/4) = (15/4)
x = (15/4) - (3/4)
= (15 - 3)/4
= 12/4
= 3
So the value of x or the larger number is 3 and the value of y or the smaller number is 3/4.
Answer:
Ur final grade will go down if you are looking for answers buddy! :)
Step-by-step explanation:
Answer: True
Step-by-step explanation: