1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gulaghasi [49]
2 years ago
8

The cost of 9 scares is $78.75 what is the unit price ?

Mathematics
1 answer:
Vlad [161]2 years ago
5 0

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Enter an equation in standard form for the line.<br> Slope is -5, and (-6, -10) is on the line.
fredd [130]
Y+10=-5(x+6)
Y +10= -5x-30
5x+y+40=0
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you increase your bicycle speed by 5.6 miles per hour, the speed will be 17.9 miles per hour. What is your bicycle speed now?
Andru [333]

Answer:

12.3 mph

Step-by-step explanation:

17.9 - 5.6 = 12.3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the property demonstrated by the equation.
Dima020 [189]

option B is the correct answer friend.

it is distributive property

4 0
3 years ago
I need the answers to a b c and d PLZ DUE AT 11:59PM ITS 9:23PM
Nookie1986 [14]

Answer:

do u even still need the answer its been aweek since you asked it and it was due that same day

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
What is the value of B?
iragen [17]

2x^2-12xy-32y^2=2(x-8y)(x+By)\qquad|\text{use distributive property}\\\\2x^2-12xy-32y^2=(2x-16y)(x+By)\\\\2x^2-12xy-32y^2=(2x)(x)+(2x)(By)+(-16y)(x)+(-16y)(By)\\\\2x^2-12xy-32y^2=2x^2+2Bxy-16xy-16By^2\\\\2x^2-12xy-32y^2=2x^2+(2B-16)xy+(-16By)

\text{therefore:}\\\\2B-16=-12\ \text{and}\ -16B=-32\\\\2B=4\ \text{and}\ B=2\\\\B=2\ \text{and}\ B=2\qquadCORRECT

<h3>Answer: B = 2</h3>
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the maximum percentage of net spendable income that should be set aside for food
    12·2 answers
  • X + 2 – z; use x = 6, and z = 2​
    12·1 answer
  • Cesar has read 89 pages of a book for his
    7·2 answers
  • Fiona bought some socks that cost $4.95 for each pair and some belts that cost $6.55 each. Fiona spent $27.95 in all. Let a repr
    11·1 answer
  • 1.What are the values of the 6s in 36,621?
    5·1 answer
  • All 23 of Mr. Rodman's students visited the school store. 17 students bought pencils. 12 students bough paper. How many students
    6·2 answers
  • Solve the system by elimination (show all work)
    14·1 answer
  • Solve the equation formed when f(x) = g(x).
    7·1 answer
  • Can anyone help???????????​
    13·1 answer
  • Find x and decide if that side (with the x) is an Altitude
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!