1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grin007 [14]
3 years ago
11

Today, everything in the store is on sale. The store offers a 20% discount.

Mathematics
1 answer:
nadezda [96]3 years ago
3 0

A) The regular price of a t-shirt is $18. What is the discount price?

$14.4

B) Which equation represents this problem?

a) y = 0.8x b) y = 0.2x c) y = 1.80x d) y = 1.20x

The answer would be B.

C) The discount price of a hat is $18. What is the regular price?

22.5

<u>Hope it helped!! ^^ </u>

<u>Note: if you need me to explain i Would be happy to do so! :)</u>

You might be interested in
I need help please i did not understand
antoniya [11.8K]

Answer:

Step-by-step explanation:

Add up all the values for the height and divide by 9. do the same for the leaf scars.

8 0
3 years ago
Can anyone answer this question with showing work <br> 532.6 • 8.53
MAVERICK [17]

The answer is: 4543.078

7 0
4 years ago
Two or more complete sentences, explain how to use ordered pairs of points in f(x) and g(x) to determine if f(x) and g(x) are in
kati45 [8]
If f(x) is an inverse of g(x),

when
f(x)=y
g(y)=x

aka
f(g(x))=x
g(f(x))=x


basically, the values should be swiched

example
f(x)=
(1,2)
(2,3)
(4,5)
then g(x)=
(2,1)
(3,2)
(5,4)
6 0
4 years ago
98 x 24 = (100 - 2 ) x 24 = ?
Ray Of Light [21]

Answer:

2352

Step-by-step explanation:

(100 - 2) x 24 = 2400 - 48 = 2352

3 0
3 years ago
If $10,000 is invested in an account at the rate of 6.25% compounded monthly, then the amount after 15 years is approximately
Liono4ka [1.6K]
The formula is
A=p (1+r/k)^kt
A future value?
P present value 10000
R interest rate 0.0625
K compounded monthly 12
T time 15 years
A=10,000×(1+0.0625÷12)^(12×15)
A=25,473.84
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Anyone know the area of the blue area?
    10·1 answer
  • Find the difference: 9x2 − 24x2
    6·1 answer
  • I need some help! (and I need it to be correct!!)​
    6·2 answers
  • Help in class and I really need help
    6·1 answer
  • David went to a lot of concerts over the past year with different groups of friends. He went to a concert that cost $32 per tick
    11·1 answer
  • PLZZ HELPP<br> Find the volume.
    7·2 answers
  • Find the unit rate for the following. REMEMBER, UNIT RATE IS HOW MUCH IS ONE OF SOMETHING.
    8·1 answer
  • Increase 69 L by 28%​
    6·2 answers
  • PLEASE HELPPPPPPPPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • Please any math experts help. <br> Thank you,
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!