Answer:
x = 12
Step-by-step explanation:
Step 1: Add 9 to both sides.
Step 2: Divide both sides by 7.
Step 3: Check if solution is correct.
Therefore, x = 12.
There are 16 oz in a pound
a) 1.92 / 16 = $0.12 per oz
b) 3.52 / (16 x 2) = $0.11 per oz
c) Meat 2 is the better buy since it is cheaper
Answer:
(a³ - 6b)
Step-by-step explanation:
=
=
(a³ - 6b)
Answer:- 1/2
Step-by-step explanation: