1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks04 [339]
3 years ago
10

My mom pays $48 for 16 gallons of gasoline. what is the unit rate ?

Mathematics
1 answer:
Allushta [10]3 years ago
3 0

Answer:

= 0.786885 dollars per gallon

Step-by-step explanation:

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 61

You might be interested in
Explain how you can use the basic moves of algebra to transform the equation 5x-3y=12 into 0=12-5x+3y
ozzi
Subtract 5x and add 3y from the left side so that it can be moved to the right side. This will allow you to solve and get the second equation.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
5(6-i)+(6-i)(3-i). show work.
Bumek [7]

47 -14i

You can work this out in the straight-forward way, or you can recognize that (6-i) is a common factor. In the latter case, you have ...

... = (6-i)(5 + 3-i)

... = (6 -i)(8 -i)

This product of binomials is found in the usual way. Each term of one factor is multiplied by each term of the other factor and the results summed. Of course, i = √-1, so i² = -1.

... = 6·8 -6i -8i +i²

... = 48 -14i -1

... =

_____

A suitable graphing calculator will work these complex number problems easily.

4 0
2 years ago
Multiply -3x(4x - 5)
Burka [1]
Hopes this helps if right please mark as brainlist:

Answer: -12x^2 + 15x
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
GIVING BRAINLIEST TO BEST ANSWER!!!
yuradex [85]

Step-by-step explanation:

1 gallons is about 3.785 litres.

Hence, the number of gallons in 50 litres is 50/3.785 ≈ 13.2.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Practice B
Alona [7]

Answer:

Where did the writer go in holiday

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Find each product. Leave answer in descending order of power.<br> a) 3x(x-4)<br> b) -2x^2(x+3)
    10·1 answer
  • Subtract (8x + 6) - (x + 4)
    12·2 answers
  • The manager of a grocery store selected 100 customers at random to ask what the maximum price is that he or she would pay for a
    14·1 answer
  • (Snowflakelove please help) Let f(x) represent a function. Which descriptions match the given transformations?
    15·2 answers
  • This is the last question i need help on! i will mark brainlessttt :)thanks
    11·1 answer
  • A car dealer buys a car for $500, and then sells it for $640. What
    9·2 answers
  • A young sumo wrestler decided to go on a special high-protein diet to gain weight rapidly. After
    12·1 answer
  • HELPPPPP PLEASEEE I BEGG YOU
    11·1 answer
  • Determine the given rotation <br><br> please help me :( no one hasn’t helped me
    14·2 answers
  • Please I need some serious help with this.. Thank you
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!