1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr402 [8]
3 years ago
9

PLEASE HELP FAST!! Use a graphing calculator to graph the function y=90tan2x on the interval 0 degrees< x < 180 degrees an

d -300 < y < 300 Evaluate the function at x= 60 degrees, 120 degrees, and 180 degrees Round to the nearest tenth. a. 165.9, 165.9, 0 c. -1.7, 1.7, 0 b. -155.9, 155.9, 0 d. 155.9, -155.9, 0
Mathematics
2 answers:
Ann [662]3 years ago
6 0

Answer: use desmos graphing calculator

Step-by-step explanation:

Airida [17]3 years ago
4 0

Answer:

b.  –155.9, 155.9, 0

Step-by-step explanation:

I just did the practice.

You might be interested in
If 8x -16 = 0 what is the value of x
lesya692 [45]

Answer:

Your answer is 2.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Really need help emergency thanks if you help
OLEGan [10]

Answer:D because you divide it bu a common factor

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What has a better deal? Daisy Sour Cream $1.49, or Kraft Sour Cream $2.55 for 16oz
almond37 [142]

Answer:

2.55

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Reduce a)95/75 b) 250/750 to its simplest form
umka21 [38]

Answer:

a) 19/15 b) 1/3

Step-by-step explanation:

in both the question I reduced the numbers with 5

8 0
2 years ago
You want to have your carpet cleaned in your living room which measures 12’ by 14’. Company A charges $2.75 per square foot and
Sonja [21]

Answer: Company B

Step-by-step explanation:

First we must calculate the area of the carpet. Variable A represents area.

14*12=A

A=168

So the area of the carpet is 168 square feet.

To find what company A will charge we will multiply the 168 by 2.75 they charge per square foot.

168*2.75= Company A\\

Company A charges, $462, while Company B will charge $450 for the one room.

This means Company B has the better price.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Chicago to Memphis is 527.4 miles Memphis to New Orleans is 393.8. How far is Chicago to new movie orleans
    8·1 answer
  • Vertex (-3,7) point:(-2,,-5)
    15·1 answer
  • Is 1/3 more than 2/6
    8·2 answers
  • What is 1 3/5 as a improper fraction
    8·1 answer
  • If a cubic polynomial has zeros at x= -4, x=0 and x=7, then
    14·2 answers
  • 3 pages in 7 minutes or 8 pages in 14 minutes, which is better
    13·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%7B25%7D" id="TexFormula1" title="\sqrt{25}" alt="\sqrt{25}" align="absmiddle" class="l
    9·2 answers
  • NEED HALP PLEAAAASE!!! I REALLY DONT GET THIS-
    14·1 answer
  • Y = 2x - 4 y = x + 1<br><br>Solve using substitution. ​
    8·2 answers
  • Z varies directly as x2. If z = 12 when x=2, find z when x=4.<br> Z=
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!