1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VashaNatasha [74]
3 years ago
7

9 + 64 x (20 – 8) divided by 2 + 6

Mathematics
1 answer:
kolbaska11 [484]3 years ago
7 0

Answer:

399

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Given that R = 8 x + 4 y Find y when x = 8 and R = 30 Give your answer as an improper fraction in its simplest form.
QveST [7]

Answer:

25/8

Step-by-step explanation:

Given That:

R = 8x+4y

X= 8

R = 30.

So, 8 x 8 +4y = 30

Simplify, Rearrange and solve.

64 + 4y = 30

4y = 30/64 = 15/32

y = 15/32 divided by 4

y = 15 / 32 x 1/4

y = 15/(32 x 4) = 15/128

hope this helps

4 0
3 years ago
Could someone answer this for me?​
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

12 and 13 I believe

Step-by-step explanation:

12x12=144

13x13=169

4 0
3 years ago
What are congruence of a triangle
Katen [24]

Answer:

it is when two triangles are similar to each other in every way.

Mainly there are 4 TYPES OF CONGRUENCY.(A.A.S, S.S.S, R.H.S, S.A.S )

6 0
3 years ago
A rental car agency charges a flat fee of $139.00 plus $30.00 per day to rent a certain car. Another agency charges a fee of $13
Sveta_85 [38]
139 + 30d = 13 + 51d
139 - 13 = 51d - 30d
126 = 21d
126/21 = d
6 = d

now lets check..
139 + 30d = 139 + 30(6) = 319
13 + 51d = 13 + 51(6) = 319

so on day 6, they will both cost $ 319

5 0
3 years ago
skyalr makes turkey sandwiches for a family. he purchases 5 pounds 4 ounces of sliced Turkey for $26.88.what is the unit cost pe
algol [13]

Answer:

$0.32/ounce

Step-by-step explanation:

Total cost of Turkey - $26.88

Amount Purchased - 5 pounds 4 ounces

16 ounces in a pound

5 x 16 + 4 = 84

\frac{84x}{84} = \frac{26.88}{84}

x = $0.32

7 0
2 years ago
Other questions:
  • How do I attach the diagram of my math problem?
    15·1 answer
  • There are 35,000 McDonald's restaurants worldwide. There are 14,146 locations in the United States and 2,975 locations in Japan.
    13·1 answer
  • The state of wyoming has roughly the shape of a rectangle that is 3.6 x 102 miles long and 2.8 x 102 miles high. what is the app
    11·2 answers
  • 6x – 6y = 0<br> 3x + y =- 12
    12·1 answer
  • Solve for x.<br><br> 60 <br><br> 10 <br><br> 20 <br><br> 120
    7·1 answer
  • The parallelogram shown below has an area of 72 units?.<br> h<br> 13<br> Find the missing height.
    7·1 answer
  • Solve for x: 36 - 6x = 4x - 64
    5·2 answers
  • Last one!! Help for brainliest!!
    14·1 answer
  • pls pls pls help i give brainest and i will give 20 points and i will give a thanks plssss sove 22 and 23
    6·1 answer
  • Which statement is true?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!