Answer:
c) The equation to find the price of each shrub is $53.50 = 4 p + $17.50
The cost of 1 shrub = p = $ 9.00
Step-by-step explanation:
The total number of shrubs purchased = 4
The price paid for potting soil = $17.50
The total bill of purchase = $53.50
Let us assume the cost of 1 shrub = $p
The total amount spent of 4 shrubs = 4 x ( The price of each shrub) = 4 p
TOTAL BILL = The amount paid for 4 shrubs + AMOUNT paid for SOIL
⇒ $53.50 = 4 p + $17.50
Now. solving for p, we get:
53.50 - 17.50 = 4 p
or, 3 6 = 4 p
or, p = 36/4 = 9
or, p = 9
Hence, the cost of each shrub = $9
Answer:
It is a chemical change ⇒ 1st answer
Step-by-step explanation:
* Lets explain the statements to solve the problem
- <u><em>A chemical change</em></u> occurs when a new substance is formed through
a chemical reaction
- Ex: cooking an egg
- <u><em>Change of reaction</em></u> is the rate of reaction it can be decreases or
increasing
- <u><em>A phase change</em></u> is a change from one state to another without a
change in chemical composition
- Ex: Condensation: the substance changes from a gas to a liquid
- <u><em>A physical change</em></u>, such as a state change or dissolving, but does
not create a new substance
- Ex: Breaking a glass
* Lets solve the problem
- A piece of toast came out of the toaster very overcooked.
∵ It is like the cooking an egg
∴ It is a chemical change
Answer:
What are the units? 13 x 14 ??or 15 x 16 ?
Step-by-step explanation:
Eitther 182 or 240
1 times 108
I Hope this helps.
1220/8= 152.5
So 8 can go into 1220 152.5 times