1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mel-nik [20]
2 years ago
6

4 tons of sawdust cost $7,520.00. What is the price per pound?

Mathematics
1 answer:
Olin [163]2 years ago
4 0

Answer:

1,880 per pound

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How can you tell if a function is linear?
neonofarm [45]

Linear functions are usually of degree 1. They are a straight line. y=mx+b

3 0
3 years ago
For f(x) = 0.01(2)^x, find the average rate of change from x = 3 to x = 8.
asambeis [7]
8 - 3 = 5
D.5

to find the average you need to multiply depending on the sittuation
5 0
3 years ago
The volume of a cube is 441cm3.<br> Work out the length of its side rounded to 1 DP.
Rainbow [258]

Answer:

volume of cube=441cm³

l³=441cm³

l=

\sqrt[3]{441}

length=7.6cm

3 0
3 years ago
Find the area of the figure
lana [24]

Answer:

Below

Step-by-step explanation:

First I found the area of the portion that extends off (if that makes sense??)

It is a triangle, so use A = bh/2

A = (2)(6) / 2

   = 6 cm^2

Next I found the area of the rectangle using A = LW

A = (6)(3)

   = 18 cm^2

Total area = 18 + 6

                 = 24 cm^2

Hope this helps! Best of luck <3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Okay, what is x if: -7/9 (x 3) =14?
Charra [1.4K]
I hope this helps you



-7.x^3=2.7.9



x^3=-18


x=i.(3square root of 18)
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Use the equation of a line with a slope of 4 and a y-intercept of -3.
    8·1 answer
  • What is the value of x in the triangle ?
    10·1 answer
  • 64/9 in a mixed number
    10·1 answer
  • You plan to go skiing this weekend in Tennessee. The ski resort charges $18.50 per hour in addition to a $100 deposit to rent sk
    10·2 answers
  • How do i find x? do i use 40 and 55?
    5·1 answer
  • Jada makes sparkling juice by mixing 2 cups of sparkling water with every 3 cups of apple juice.
    15·1 answer
  • So easy
    15·2 answers
  • Is the distance from 4.75 to 0 is the same as the distance from -4.75 from 0 on the number line​
    12·2 answers
  • CAN SOMEONE HELP ME PLEASE ASAP!?
    5·2 answers
  • Please answer this question friends I can't understand ?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!