1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeeva-Olga [200]
2 years ago
15

Which product will be positive? -6 × 4 -6 × (-7) -3 × 8 6 × (-4)

Mathematics
2 answers:
masya89 [10]2 years ago
7 0

Answer:

-6x(-7)( negative and negative = positive)

Step-by-step explanation:

-6x4= -24

-6x(-7) = 42

-3x8= -24

6x(-4) = -24

lina2011 [118]2 years ago
4 0

Answer:

B) -6 x (-7) will have a positive product

Step-by-step explanation:

if the expression has an even amount of - signs, (ex. none or 2)

then the answer will be positive.

if the expression has an odd amount of - signs, (ex. 1 )

then the answer will be negative.

-6 * 4

one - sign, product is negative.

-6 *( -7)

two - signs, the product is positive

-3 * 8

one - sign, product is negative

6 * (-4)

one - sign, product is negative.

You might be interested in
the length of a rectangular pool is three times its width. The perimeter of the rectangular pool is 168 feet. find the length an
igor_vitrenko [27]

Step-by-step explanation:

breadth = 21 m

length = 63 m

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
System A
Doss [256]
Both systems will have the same value of x's.
7 0
3 years ago
Graph the line: y=2/3x-4​
Likurg_2 [28]
Graph the line using the slope and y-intercept, or two points.
Slope:
2
3
2
3
y-intercept:
(
0
,
−
4
)
(
0
,
-
4
)
x
y
0
−
4
3
−
2
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help please <br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br> !!!!!!!!!!!!!!!!!!
vodomira [7]

Answer:

Get green green orange green green red green orange

Step-by-step explanation:

, this is payback for answering scrambled words and get the free points, idlot.

3 0
3 years ago
matt can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.79 or a 15-ounce jar os salsa for $5.54. which jar has the best unit rate?
oee [108]
8/2.79 = 1/2.867, or $2.86 per each oz
15/5.54 = 2.707/1, or 2 oz for every 1 dollar

the 15 oz jar of salsa has the better unit rate

hope this helps
7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the slope of the line that goes through the points (-2,0) and (-2,5)
    11·2 answers
  • I dont know how to do any of these problems can someone help me
    5·1 answer
  • Kurt is designing a table for a client. The table is a rectangular shape with a length 26 inches longer than its width. The peri
    14·1 answer
  • Bill ate 1 fourth of trail mix on his first break during a hiking trip.On his second break,he ate 1 sixth pound .How many pounds
    6·1 answer
  • RATE OF CHANGE<br> PLZ HELP<br><br><br> Kim=green Trey= Red Ann=Black<br><br> JPG ATTACHED
    12·1 answer
  • How will the graph of g(x) = 8x-1 differ from the graph of f(x) = 8x ?
    6·2 answers
  • What are the roots of the polynomial equation?<br><br> x2+x−72=0
    9·1 answer
  • What type of association does the scatterplot appear to have?
    14·2 answers
  • 3(x-2y)=5(x-3y)+9 write in slope intercept form help!
    9·1 answer
  • Which graph represents the solutions to the inequality |2x − 6| &lt; 4? (5 points) number line with a closed circle on 1, shadin
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!