1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sdas [7]
3 years ago
10

SOMEONE PLEASE HELP ME!

Mathematics
1 answer:
Hatshy [7]3 years ago
6 0
FH = HG =GF
—— —— ——
IK JK IJ

8 =HG =3.2
—. —— ——
32 JK IJ

or, 2 3.2
—— = ——
8 IJ

or,2IJ=3.2*8

or,IJ=25.6
———-
2
.•.IJ=12.8
Hope this might help you
You might be interested in
At a greengrocer, two bananas and one apple cost ?1.16 and one banana and one apple cost ?0.71. How much does one apple cost?
Blababa [14]

Answer

Find out the how much does one apple cost .

To prove

Let us assume that the number of bananas be x .

Let us assume that the number of apples be y .

As given

At a greengrocer, two bananas and one apple cost $1.16 .

Than the equation becomes

2x + y = 1.16

one banana and one apple cost $0.71.

Than the equation becomes

x + y = 0.71

Subtracting x + y = 0.71 from 2x + y = 1.16

2x - x + y - y = 1.16 - 0.71

x = 0.45

Put in the equation x + y = 0.71

0.45 + y = 0.71

y = 0.71 - 0.45

y = $0.26

Therefore the cost of the one apple is  $0.26 .


4 0
3 years ago
Express as a unit rate. $18.50 for 5 lbs​
m_a_m_a [10]

Answer:

3.7 dollars per lb

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the range of the function y=3/x+8?
myrzilka [38]

The domain of the function is (-∞, -8) and (-8, ∞). Then the range of the function will be (-∞, 0) and (0, ∞).

<h3>What are domain and range?</h3>

The domain means all the possible values of the x and the range means all the possible values of the y.

The function is given below.

y = 3/(x + 8)

Then the domain of the function is (-∞, -8) and (-8, ∞). Then the range of the function will be (-∞, 0) and (0, ∞).

More about the domain and range link is given below.

brainly.com/question/12208715

#SPJ1

3 0
2 years ago
Steve is a painter. He can paint a house in 20 hours. It takes his assistant 30 hours to paint a house. How long, in hours, woul
padilas [110]
I think the answer is  15 Hours<span />
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
One hiking club charges $16 to become a member and $3 to participate on each hike. Another club charges no membership fee, but c
yawa3891 [41]

Answer:

x < 8

Step-by-step explanation:

x= # of hikes

3x +16 =5x

-3x. -3x

16=2x

16/2= 8

2x/2= x

8=x

x=8

check:

3(8) +16 =5(8)

24 +16 =40

40=40 ✓

there for at 8 hikes with either deal it would be the same but if you went up a number of hikes for the first option it would only be $43.00 spent in total. but with the second option it would be $45.00.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Are those two figures similar? How do you know?
    7·1 answer
  • There are 84 players on a football team. The ratio of offensive players to defensive players is 4 to 3. How many offensive playe
    12·1 answer
  • Find a polynomial function whose graph passes through (-1,-3), (0,1), (1,1), and (2,3)
    11·1 answer
  • 1) Which expression has a base with an exponent of 4?
    12·1 answer
  • For which equation is x=0 NOT a solution?
    10·1 answer
  • What is the product? Enter your answer as a fraction, in simplified form, in the box. −4/5⋅10/16
    8·2 answers
  • 40 POINTS AVAILABLE!!!<br> PLEASE HELP
    15·2 answers
  • Three fourths of a spinich cassarole is leftover after sam has lumch jackie and alicia each take 1/2 of the leftover cassarole.
    15·1 answer
  • What is: X+2-3= When X=1
    9·2 answers
  • Emily and Andy each go to a hardware store to buy wire. The table shows the cost y in dollars for x inches of the wire they need
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!