1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gemiola [76]
3 years ago
15

If the original quantity is 15 and the new quantity is 19, estimate the percent change.

Mathematics
1 answer:
trapecia [35]3 years ago
5 0

Answer:

25% increase

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Becky is responsible for purchasing a flower centerpiece for an event. The nearby florist shop offers 20 types of flowers, 13 di
Soloha48 [4]
Multiply all the numbers together to get the total amount of possible outcomes

20 x 13 x 35 = 9100

There are 9100 possible outcomes that Becky can get 

hope this helps
7 0
3 years ago
in a survey, 27% of people chose salads over a meat dish. In all, 81 people chose salads. How many people were in the survey?
adelina 88 [10]
Number of people that chose salad = 81
Percentage of people that chose salad over meat dish = 27%
Let us assume the number of people on the survey = x
Then
27% * x = 81
(27/100) * x = 81
27x = 81 * 100
27x = 8100
x = 8100/27
   = 300
So a total of 300 people participated in the survey.I hope the procedure is clear enough for you to understand. Based on this method you can always solve similar types of problems without requiring any kind of help from outside.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost y (in dollars) to rent a lane at the bowling alley is proportional to the number x of hours that you rent the lane. It
Alika [10]

Answer:

a) y = 9x

b) For every increase of 1 hour the price to rent the lane increases by $9.

c) $27

Step-by-step explanation:

a) Since it costs $18 for 2 hours we can infer that for every 1 hour it costs $9.

So, the equation would look like this:

y = 9x

b) In this context, for every increase of 1 hour the price to rent the lane increases by $9. Like the question gave us, the price for 2 hours cost $18.

c) Plug 3 into the equation:

y = 9(3)

y = 27

Therefore, it costs $27 to rent the lane for 3 hours.

<em>I hope this helps!!</em>

<em>- Kay :)</em>

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write down a pair of integer whose sum is -6
Wittaler [7]
0 , -6 
6 , -12 
4 , -10 
-3 , -3 
These are the ones i could think of now 
8 0
3 years ago
6 plates and 5 cups cost 32.10 dollars. 7 plates and 6 cups cost 37.70 dollars. Each plate costs the same amount as the other pl
slavikrds [6]

Answer:

Plates are 2.80 Dollars and cups are 1.40 dollars

Step-by-step explanation:

Cups = c

Plates = p

6p + 5c = 23.80 ==> multiply by 6 ==> 36p + 30c = 142.80

7p + 6c = 28.00 ==> multiply by 5 ==> 35p + 30c = 140.00

Now use algebra to have the 30c be on one side and the rest on the other:

36p + 30c = 142.80 | -36p

30c = 142.80 - 36p

35p + 30c = 140.00 | -35p

30c = 140.00 - 35p

Now set them equal to each other about the 30c:

142.80 - 36p = 140.00 - 35p

Use algebra to solve for p:

142.80 - 36p = 140.00 - 35p | +36p

142.80 = 140.00 + p | - 140

2.80 = p

Go back to one of the "30c" equations and plug in the value for p:

30c = 140 - 35p

30c = 140 - 35(2.80)

30c = 140 - 98

30c = 42 | /30

c = 42/30

c = 1.4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is x - 1 polynomial yes or no
    6·2 answers
  • One kilogram is 2.2 pounds. If i had 1 pound would that be 0.45 kilograms why or why not?
    11·1 answer
  • 45% of $432 plz help mee
    11·1 answer
  • Finding an irrational number between which given pair of numbers supports the idea that irrational numbers are dense in real num
    12·1 answer
  • Find the midpoint of a and b when a has coordinates (-5,3) and b has coordinates (3,-1)
    6·2 answers
  • A construction crane lifts a bucket of sand originally weighing 145 lbs at a constant rate. Sand is lost from the bucket at a co
    6·1 answer
  • Suppose your friend's parents invest $15,000 in an account paying 5% compounded annually. What will the balance be after 6 years
    13·1 answer
  • 40 PTS HHHHHHHHHHHHHHHHEEEEEEEEEEEEEEEELLLLLLLLLLLLLLLPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPSelect all the true statements.
    6·1 answer
  • Can you guys help me with this? I really need help.
    12·1 answer
  • Tamara is at the store buying pencils. There is a package with 4 pencils that costs $6 or a package with 5 pencils that costs $7
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!