Answer:B
Step-by-step explanation:-10 times -40 is -400 times -1 is 400.
The 8 oz for $1.50
Cost/Measurements
1 pound = 16 onces
$2.50/16 oz= about 16 cents per ounce
$1.50/8 oz= about 19 cents peronce
Step-by-step explanation:
Step One: We need to find a way to equate either the x terms of the y terms in each equation. ...
Step Two: Take equation b) from equation a) to eliminate the x component. ...
Step Three: substitute the value of y into either equation to find the value of x.
A vertical linehas undefined slope because all points on the line have the same x-coordinate.