1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nalin [4]
3 years ago
9

A store sells the following brands of pasta sauce. Brand A: 32 oz. for $2.90 Brand B: 20 oz. for $2.09 Brand C: 48 oz. for $4.00

Brand D: 10 oz. for $1.25 Which brand is the best buy?
Mathematics
2 answers:
jasenka [17]3 years ago
3 0
I think brand A (32oz for 2.90$)
zlopas [31]3 years ago
3 0

Brand A: 32 oz. for $2.90

Brand B: 20 oz. for $2.09

Brand C: 48 oz. for $4.00

Brand D: 10 oz. for $1.25

-----

To solve you will have to divide cost/oz.

-----

<em>Brand </em><em>A</em><em>: </em>1 oz. for $0.09

<em>Brand </em><em>B</em><em>: </em>1 oz. for $0.10

<em>Brand </em><em>C</em><em>:</em> 1 oz. for $0.08

<em>Brand </em><em>D</em><em>:</em> 1 oz. for $0.13

-----

So, Brand C is the best buy because it is the cheapest.

<em>BOLDED THINGS ARE IMPORTANT LOL</em>

You might be interested in
You decide to go to a summer camp and you have to choose five activities to do each day. Your choices include indoor activities
ehidna [41]

Answer: you would have to do alot of stuuff

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Choose the model for the problem 2/3 divided by 2.<br> 4/6<br> 1/6<br> 1/3<br> 2/3
olasank [31]

2/3 : 2 = 2/3 x 1/2 = 2/6 = 1/3

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve y + -7 = 13 ?
ratelena [41]
Well first off if you have a negative sign in front of the seven, DO NOT have a plus sign because it will be confusing. So y-7=13? , You add 7 to 13 and = 20, so y= 20
3 0
3 years ago
You have saved $35.75. about how many tapes can you buy if each tape costs $8.47 tax included?
hammer [34]

you can buy about 4 tapes


Hope my answer helped

3 0
3 years ago
Can you please show your work and explain if possible.​
Ksju [112]

Answer:

CHEATING ON CLASSWORK

Step-by-step explanation:

IS FORBIDDEN

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Brian and Heidi went shopping at the mall. Brian spent 30% of the money he had on video games. Heidi spent 25% of her money on c
    15·2 answers
  • Find an equation of the sphere with center (4, −12, 8) and radius 10.
    11·1 answer
  • The formula v =bh means that the volume of a prism is equal to its base area times its height. Solve v= bh for b
    10·2 answers
  • A triangle has an area of 180 square inches and a base of 18 inches. What is the height?
    7·1 answer
  • What's 0 divided by 0?
    11·2 answers
  • This should be easy for me but i forgot how
    12·1 answer
  • Step bye step 4.8x2+3.2
    6·1 answer
  • Justin is a teacher and takes home 76 papers to grade over the weekend. He can grade at a rate of 7 papers per hour. How many pa
    5·1 answer
  • What is this can someone help
    12·1 answer
  • You spend $31 on hibachi and find the service to be great. You decide to tip
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!