For a parabola that opens upward, it must be a quadratic equation whose coefficient of x2 is a positive number.
So, I'll say x2+5x+6.
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Answer:
You get 17.80 cents back
Step-by-step explanation:
4.5 times 0.49 is 2.20 cents
20 minus 2.20 is 17.80 dollars
Answer:
12500
Step-by-step explanation:
$2 are received for 1000 hits
So, $1 received for 1000/2 = 500 hits
Number of hits required to make $25
= 25*500
=12500
Answer:
They educated people. They cared for sick villagers. They helped feed people who lived in poverty.
Step-by-step explanation:
I just got it correct.
Hope this helps! ^^
Sorry that I probably didn't help you in time!