Answer:
You could find the unit rate by dividing the first term of the ratio by the second term.
Answer:
answer os 5 grams
Step-by-step explanation:
i took the test
The question is saying a number is square, then squared again, and finally square again, making that number squared itself up to 3 times. So we take 6561 and we square root it 3 times. Square root of 6561 is 81, square of 81 is 9, and finally square root if 9 is 3. The final answer is 3.
60 square feet for 287 = 287/60 = 4.78 per square foot
so ur equation would be : y = 4.78x + 80....where x is the number of square feet and y is the total cost
The axis of symmetry of a parabola is a vertical line that divides the parabola into two congruent halves. The axis of symmetry always passes through the vertex of the parabola. The xx -coordinate of the vertex is the equation of the axis of symmetry of the parabola.