1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kupik [55]
3 years ago
14

-4(-3x-2)=32 please hurry

Mathematics
1 answer:
kramer3 years ago
4 0
It’s 2 my work is in the picture

You might be interested in
An open box is formed from a rectangular piece of cardboard, whose length is 3 inches more than it's width, by cutting 3 inch sq
Feliz [49]
3+264-2=265 inches

Hope this helps!!!!

:) :) :)
4 0
3 years ago
Help me. And fasttttttttt.
ivann1987 [24]

Answer:

\sqrt{85} = 9.2195 = 9.22

\sqrt{17} = 4.123

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
(5-x) (b+2) using distributive properties simplify the following expression
lyudmila [28]

Answer:

-bx+5b-2x+10

Step-by-step explanation:

https://www.mathpapa.com/algebra-calculator.html?q=%5Cleft((5-x)(b%2B2%5Cright)

8 0
3 years ago
xYou volunteer to help drive children at a charity event to the​ zoo, but you can fit only 6 of the 16 children present in your
brilliants [131]

There are 8008 groups in total, in other to drive the children

<h3>How to determine the number of groups?</h3>

From the question, we have

  • Total number of children, n = 16
  • Numbers to children at once, r = 6

The number of group of children that could be carried at once is calculated using the following combination formula

Total = ⁿCᵣ

Where

n = 16 and r = 6

Substitute the known values in the above equation

Total = ¹⁶C₆

Apply the combination formula

ⁿCᵣ = n!/(n - r)!r!

So, we have

Total = 16!/10!6!

Evaluate

Total = 8008

Hence, the number of groups is 8008

Read more about combination at

brainly.com/question/11732255

#SPJ1

8 0
1 year ago
If 4.5 pounds of cherries cost $10, what is the unit price per pound
djverab [1.8K]
Simply divide $10 by 4.5 to get the answer $2.22 per pound (actually the 2's keep repeating.  
I guess the store might charge $2.23 since some will round any overage to the next penny.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • SOMEONE PLEASE ANSWER THIS ASAP FOR BRAINLIEST!!!!!!
    8·1 answer
  • How much paper is used for the label on the can of peas? Round your answer to the nearest tenth of a square inch.
    6·1 answer
  • Can someone please answer 5, 6 and 7? Thank you.
    12·1 answer
  • HELPPP ME PLEASE ILL MARK YOU AS BRAINLIEST
    8·1 answer
  • Plssss helppppppppppppp
    9·1 answer
  • Which number line shows the solution to the inequality -2x-3&gt; -11
    14·2 answers
  • What’s .9466 to the nearest hundredth I asked this before and someone gave me answer but it seems different then what I’ve learn
    15·2 answers
  • CAN SOMEONE HELP ME PLEASE ASAP!
    6·1 answer
  • The following are the temperatures of 10 days in winter in °C. − 3 , 0 , 10 , 2 , 8 , − 5 , − 1 , 9 , 2 , − 3 Work out the mean
    6·1 answer
  • 5. Determine the area of the square that would be attached to the hypotenuse of each right triangle. a) 17 cm 26 cm m ^ 2 + 15 ^
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!