1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kipish [7]
3 years ago
8

Simplify the problem: Sin theta Sec Theta

Mathematics
1 answer:
kherson [118]3 years ago
3 0

Answer:

\tan \theta

Step-by-step explanation:

We have to simplify the following expression as given by

\sin \theta \times \sec \theta

= \frac{\sin \theta}{\cos \theta}

= \tan \theta ( Answer )

Because, we know that \sec \theta =\frac{1}{\cos \theta} and \tan \theta = \frac{\sin \theta}{\cos \theta}

If we consider \sin \theta = \frac{Perpendicular}{Hypotenuse} and \sec \theta = \frac{Hypotenuse}{Base},

then \sin \theta \times \sec \theta = \frac{Perpendicular}{Hypotenuse}\times \frac{Hypotenuse}{Base} = \frac{Perpendicular}{Base}= \tan \theta

You might be interested in
Heather buys a dog bowl priced at $8. If the sales tax is 10%, how much tax will Heather<br> pay?
Fantom [35]

Answer:

I think the answer is 2 dollars

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Lilly designed the letters of her name on the computer and printed them on paper. the table below shows the width and height of
Veronika [31]
Well it sounds like you are doing volume so it is length time winth time high so times all the fraction
3 0
3 years ago
Help me with this please I will give you brainlist!
Volgvan

Answer:

it might be D

Step-by-step explanation:

im pretty sure

4 0
3 years ago
22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
Vika [28.1K]
It’s 2.98 explanation:you divide $65.56 and 22.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is the solution to 9|x +4|&gt;54 ?
horsena [70]

Answer:

x>2 or x<-10

Step-by-step explanation:

9|x +4|>54

Divide each side by 9

9/9|x +4|>54/9

|x +4|>6

There are two solutions, one positive and one negative

x+4 >6  or x+4 < -6

Subtract 4 from each side

x+4-4 >6-4   or x+4-4 < -6-4

x>2 or x<-10

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 0.02 is 10 times 0.2
    7·1 answer
  • The average annual salary of the employees of a company in the Year 2005 was $70,000. It increased by the same factor each year
    14·2 answers
  • I live - Villal
    12·1 answer
  • Someone please help me ! I suck at plotting inequalities and when are you suppose to keep the circle open or close ?
    8·2 answers
  • I don’t know how to do this?
    14·1 answer
  • Wha is the area of a rectangle with vertices at (4, 3), (11, 3), (11,9), and (4, 9)?
    6·2 answers
  • Math practice <br> Will give brainest if correct
    6·1 answer
  • Aaliyah invested $350 in an account paying an interest rate of 4% compounded continuously. Assuming no deposits or withdrawals a
    6·2 answers
  • A carpet salesman sold 5,000 yards of carpet in one month at an average of $3 per yard. His commission was 16%. How much money d
    5·1 answer
  • Can someone help me please (get brainliest)
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!