1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lorico [155]
2 years ago
10

How to get 2 essays and pre-essay questions done in 238 minutes? (3 hours and 58 min) PLEASE HELP

Mathematics
2 answers:
Amanda [17]2 years ago
8 0

Answer:

Definitely start with outlining one essay, then doing all of your steps, although don't do much re-writing since there may not be enough time. only focus on one at a time though. as for the questions, since it says pre-essay it wants that completed first but unless you have to do it first, i would do it last since the essays are more important.

xeze [42]2 years ago
3 0
  • Understand the Topic of your Essay.
  • Outline your ideas for your topic.
  • Design your thesis statement.
  • Write down the Body.
  • Compose the Essay's introduction.
  • Design the conclusion.
  • Proofread Your Essay.
You might be interested in
Use a translation rule to describe the translation of ABC that is 6 units to the right and 10 units down.​
vesna_86 [32]

Answer:

(x, y ) → (x + 6, y - 10 )

Step-by-step explanation:

6 units right is + 6 in the x- direction

10 units down is - 10 in the y- direction

the translation rule is

(x, y ) → (x + 6, y - 10 )

6 0
2 years ago
A home gardener estimates that 24 apple trees will have an average yield of 104 apples per tree. But because of the size of the
d1i1m1o1n [39]

Answer:

The farmer should plant 14 additional trees, for maximum yield.

Step-by-step explanation:

Given

Trees = 24

Yield = 104

x \to additional\ trees

So, we have:

Trees = 24 + x

Yield = 104 - 2x

Required

The additional trees to be planted for maximum yield

The function is:

f(x) = Trees * Yield

f(x) = (24 + x) * (104 - 2x)

Open bracket

f(x) = 24 * 104 + 104x - 24 * 2x - x * 2x

f(x) = 2796 + 104x - 48x - 2x^2

f(x) = 2796 + 56x - 2x^2

Rewrite as:

f(x) = - 2x^2 + 56x + 2796

Differentiate

f'(x) = -4x + 56

Equate f'(x) = -4x + 56 to 0 and solve for x to get the maximum of x

-4x + 56 = 0

-4x =- 56

Divide by -4

x =14

The farmer should plant 14 additional trees, for maximum yield.

5 0
3 years ago
Pls answer ASAP I will give brainliest answer
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

34.328125

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Complete the statement useing <,> or =. |6| ____-9 I put a picture maybe you can help me with all of them explain and tell
sertanlavr [38]

Answer:

(4) /-12/__<_/12/

Step-by-step explanation:

assuming you owe me #12 and you have no money with you at ur side is -12 but if u have #12 abd you didn't owe anybody any amount so the #12 is for you

4 0
2 years ago
The solution to a system of inequalities is __________.
11111nata11111 [884]
I believe the correct answer from the choices listed above is option B. The solution to a system of inequalities is <span>a collection of points that satisfy all inequalities in the system. It will always be a number of points that will agree with the inequality.</span>

Hope this answers the question. Have a nice day.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help ASAP! Is it A,b,c, or d?
    15·1 answer
  • It took Josh 1 1/2 hours to ride his bike 5 1/2 miles. What was Josh's speed on his bike?
    10·1 answer
  • Four of the test subjects are randomly selected without​ replacement, and they all had true negative test results
    5·1 answer
  • Let f be a continuous function defined on the interval [0,1] such that f(0) = f(1). Show that there exists a number 0 &lt;= a &l
    10·1 answer
  • Explain why one column in a hundredths grid is equal to one column in a tenths grid.
    6·1 answer
  • Z ÷ 12 = 9. Explain With Detail Plz
    12·2 answers
  • 3) Tommy is drawing a triangle with angles measuring 41° and 123°, and the included side measures 6 cm. What is the measure of t
    8·1 answer
  • Damon is buying meat by the pound at the deli. For every 5 pounds of meat he buys, he pays $8. What is the cost, per pound, for
    15·1 answer
  • Does anyone know the missing leg of the length?
    10·2 answers
  • The area of the circle
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!