1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
12345 [234]
3 years ago
13

Which fractions are equivalent to 8/20 ?

Mathematics
2 answers:
Nadusha1986 [10]3 years ago
8 0

Answer:

2/5. 4/10. 6/15. 8/20. 10/25. 12/30

Step-by-step explanation:

matrenka [14]3 years ago
4 0

Answer:

There are infinity equivalent fractions to 8 /20

Examples: 2/5, 4/10, 6/15, 8/20, 10/25 and so on.

You might be interested in
Cheryl paid $37.20 for 12 gallons of ice cream for a school picnic. How much would 1 quart of ice cream cost?
frozen [14]

Answer:

$0.78

step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is five and one third divided by four
Stella [2.4K]
It is 1.3333333333 repeated
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
(BRAINLIEST TO THE BEST ANSWER + PLEASE ANSWER PROPERLY, OR YOUR ANSWER WILL BE REPORTED. DON'T FORGET TO THOROUGHLY EXPLAIN.) J
KatRina [158]
Hey there!

In order to answer this question, it's easiest to start with one of the money amounts and work your way to the other ones. Keep in mind that, no matter what, the amount of collective money won't exceed 1.50, meaning you can't have two 1 dollar bills, etc. When I wrote it out, I did it in this order:

1 = 1 dollar
0.5 = Half dollar
0.25 = Quarter

1 + 0.5 = 1.50
1 + 0.25 + 0.25 = 1.50
0.5 + 0.5 + 0.5 = 1.50
0.5 + 0.5 + 0.25 + 0.25 = 1.50
0.5 + (0.25*4) = 1.50
0.25*6 = 1.50

Since no other combinations add up to 1.50, your answer is 6. 

Hope this helped you out! :-)
4 0
3 years ago
Write the product as a mixed number 2*2 1/3
zheka24 [161]

23/5

Maybe thats it. I tried

6 0
3 years ago
Can somebody help me think it’s b but I’m not sure can ya help me ? Be 100%
QveST [7]
Yes, it’s option one where y is neg five
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A) 90°<br><br> B) 180°<br><br> C). 6°<br><br> D). 86°
    9·2 answers
  • Name other places where you would see slope in the real world.
    11·1 answer
  • What is the slope of the line described by the equation below?
    8·1 answer
  • Find the roots of the function 8x^2+20=148
    12·2 answers
  • Sam had $145 to spend on six books after buying them he had $13 how much did each book cost
    6·1 answer
  • // QuartsToGallons.java public class QuartsToGallons { public static final int QUARTS_IN_GALLON = 4; public static void main(Str
    5·1 answer
  • Sarah can drive her car 12 miles using 1/3 gallon of gas. How many miles can she drive on one gallon of gas?
    13·1 answer
  • Can y’all help me on question 6?!
    14·2 answers
  • Ava bought 2 sandwiches for a total of $5.25 , a bowl of soup for $3.00, and a bag of chips for 1.25. How much change did she ge
    7·2 answers
  • Find the volume of the figure below. pls show solution:)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!