Fresh Side : 4.41 / 7 = 0.63 per bagel
Value Mart : 3.60 / 5 = 0.72 per bagel
Fresh Side bagels are a better buy being that each bagel cost 0.63 compared to the bagels at Value Mart, which cost 0.72 per bagel.
24/100 simplified is 6/25
Answer:
s
Step-by-step explanation:
s
Answer: 1.5 inches of steel for one spring
Step-by-step explanation:
I divided 450 by 300 which gets you to 1.5 next to check your answer you multiply that by 300 which gets you to 450
Answer:
If x varies directly as y, then x=ky. y=5 and x=2.5 are substituted into x=ky to find k.
2.5=5k
k=2.5/5
k=5.
K =5 is substituted in x=ky to find y where x is 10.
x=5y
10=5y
y=10/2
y=2