1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivann1987 [24]
3 years ago
14

4 5/2 - 4 3/2 ANSWER WITH EXPLANATION. BRAINLIST!!!!!

Mathematics
1 answer:
MAVERICK [17]3 years ago
7 0

Answer:

1

Step-by-step explanation:

First, we have to make the fractions improper.

To this we would need to multiply the denominator by the whole number and add it to the numerator. 2*4 is 8.  8 + 5 is 13. So for the first fraction, it will be 13/5. Let’s do the second fraction. 2*4 is 8. 8 + 3 is 11. So for the second fraction, it will be 11/2. Since the fractions have the same denominator, we will not have to do anything to them. Now, all you have to do is simple subtraction. 13 - 11 is 2. Since the denominators are the same, it will equal to 2. So the final answer is 2/2 or 1.

You might be interested in
How many solutions does the following system have?<br> y= 5x + 8<br> y = 5x + 3
NARA [144]

Answer:

This system has no solutions.

Step-by-step explanation:

If we try to solve:

  1. 5x + 8 = 5x + 3
  2. 5x + 8 - 3 = 5x
  3. 5x + 5 = 5x
  4. 5x - 5x + 5 = 5x - 5x
  5. 5 = 0

Since there are no x values left over and the remaining solution is zero, there is no solution for this equation.

Hope this helps!!

4 0
3 years ago
There are 104 students in fourth grade at Allison’s school.One day, 15 fourth graders were absent. How many fourth graders were
stich3 [128]

Answer: 89 students remained at school that day.

Step-by-step explanation: If there are 104 students, and 15 are absent, you subtract, therefore, the answer is 89.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store sell 5 bundle of firewood for $ 40 .which equation could be used to find the total cost c if a customer wants to buy 3 b
dimaraw [331]

that firewood be expensive tho

4 0
3 years ago
Anthony bought 3 chicken wings for $3.00. What's the unit cost of one wing?
ASHA 777 [7]
Answer; $1
Explanation 3 divided by 3
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
EVERYONE LISTEN PLZ!!!! there's this person named mariaivanovaloveyou
Ksju [112]

Answer:

done

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The equation d=rt is used to calculate distance, rate, or time, where dd is the distance (in meters), r is the rate (in meters p
    14·2 answers
  • Solve + (-4) = -2. 6 -18 18 -2
    9·1 answer
  • Solving multi-step<br>1.2+1.25g=8.62<br>g=​
    12·1 answer
  • At a grocery store I bought a bag of 7 apples. Some apples are red and some apples are green. How many combination of 7 apples c
    5·1 answer
  • What I the slope of a line that is perpendicular to the line 2y-3x=8
    13·1 answer
  • Solve for X ⇩ I might need some more help later.
    11·1 answer
  • What is the slope of this ​
    5·1 answer
  • What is the slope of a trend line that passes through the points (1, 3) and (10, 25)?
    6·2 answers
  • Solve For x.<br> (-4x+5)-(6x+7)=0<br><br> (Pls Explain Your Answer in Simple Terms)
    6·2 answers
  • I need helpppppppp I don’t like remainders :/
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!