1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
likoan [24]
3 years ago
15

A playground is rectangular with a length of 24 miles. If the area of the playground is 812 square miles, what is its width? Ans

wer with a fraction in simplest form. it is 4/3
Mathematics
1 answer:
soldi70 [24.7K]3 years ago
3 0

Answer:

33(5/6) sq miles

Step-by-step explanation:

Area = LxW

812 = 24xW

Divide by 24

W = 33.8333333 ( 33 (5/6)

8 is non repeating

3 is repeating

For nominator subtract the non repeating    (83-8 = 75)

For  denominator :  one 9 for each non repeating,one zero for each repeating (only 3 is repeating,then one zero)

  75/90  = 5/6

You might be interested in
the number of bacteria in a sample after x days is represented using the equation <img src="https://tex.z-dn.net/?f=b%3D50%2C000
KATRIN_1 [288]
Initial, x = 0, b = 50000

day 1, x = 1, b = 50000 (1.05)^-1

day 2, x = 2, b = 50000 (1.05) =^-2

day 2 / day 1 = 1.05^-2 / 1.05^-1 = 1.05^-1 = 0.952

Which means that the number of bacteria decreased 4.8%
3 0
3 years ago
A tree is 28 years old. Estimate its diameter
Neporo4naja [7]
I would guess 2.8 to 3 feet wide :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the quotient of (3x^2 − 17x + 10) ÷ (x − 5)?
rodikova [14]

C. 3x-2 1.  you split the second terms into two terrms.

2. factor out common terms in the first two terms, then in the last two terms

3. factor out the common term 3x-2

cancel out x-5

and your left with 3x-2


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eight pens cost $9.20. what is the unit price? __ per pen?
juin [17]
Unit price is the price for 1.

9.20/8 = 1.15

Unit price = $1.15

8 0
3 years ago
HEY YOU!! YEAH, YOU!! I KNOW THAT YOU WANT SOME BRAINLIEST!! ALL YOU HAVE TO DO IS HELP ME ANSWER THIS ONE QUESTION!! GET IT COR
liberstina [14]

Answer:

BRAINLIEST!!

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me on this please
    5·1 answer
  • How do you get the answer to this solution. X2-5x-1=0 is 5
    10·1 answer
  • you want to purchase concert tickets that Cost $80. so far you have saved $17 and you plan to save an additional $7 a week. how
    6·1 answer
  • Whats the standard form of 4 million 2 hundred sixteen thousand ninety
    9·2 answers
  • F4f <br> fendimulatto <br> juicyminkz
    8·1 answer
  • Find the product. (n³) . (n⁵)⁴ ​
    11·1 answer
  • 54,872 in expanded form
    15·2 answers
  • In order to conduct an experiment five subjects are randomly selected from a group of 48 subjects how many different groups of f
    14·1 answer
  • What is the standard form of twenty-one and six hundred thirty-four thousandths
    7·1 answer
  • Okay so, i need help with this. It’s really important and I need to finish this paper before school tomorrow. Please help i will
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!