1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nydimaria [60]
2 years ago
10

What is the expanded form of this number? 570.086 use something like (5 x 100)

Mathematics
2 answers:
Alex17521 [72]2 years ago
7 0

Answer:

hope this helps:

Step-by-step explanation:

500

+ 70

+ 0.08

+ 0.006

pls let me know if its wrong

olga nikolaevna [1]2 years ago
5 0
(5x100) + (7x10) + (8x0.01) + (6x0.001)
You might be interested in
2. While NEEDS and WANTS can vary greatly depending on the individual and their situation, which of these items
Nonamiya [84]

C. Safe, reliable childcare for a single parent so they can go to work

5 0
2 years ago
Can someone check my answers an see if correct. TYSM!!<br> ΔEFG ≅ ΔHJK
trapecia [35]

Answer:

Is here a pic that goes with it?

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
By selling a table for sh.56, gain is as much as percent as its cost in dollars. What is the cost price? By selling a table for
sergij07 [2.7K]

The cost price of the table is $40.

<h3>What is Gain ?</h3>

Gain is the amount gain by selling the product at a higher price than its cost.

Let the cost of the table is $ x

The percentage gain is x%  (as given in the question)

Cost price = ?

It is known that

Step 1 : Gain = ( selling Price - Cost Price) * 100 / Cost Price

Selling price = 56

Cost Price = $ x

Therefore substituting the value

x = (56 - x) * 100 / x

x² = 5600 - 100x

x² +100x -5600 = 0

Step 2 : Factorizing

x² + 140x - 40 x -5600 = 0

x( x+14 ) -40( x +14) = 0

( x - 40)(x +14) = 0

x = $40

Therefore the cost price of the table is $40.

To know more about Gain

brainly.com/question/23385214

#SPJ1

3 0
2 years ago
If I pay $10.50 for 3 lbs. of peanuts, what is the unit rate?
Nadusha1986 [10]

Answer:

the answer is 3.5 tell me if you got it right

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two circles of radius 8 are tangent to the graph of
KengaRu [80]
 Two circles<span> of </span>radius<span> 4 are </span>tangent<span> to the </span>graph<span> of y^</span>2<span> = </span>4x<span> at the </span>point<span> (</span>1<span>, </span>2<span>). ... I know how to </span>find<span> the </span>tangent<span> line from a circle and a given </span>point<span>, but ... </span>2a2=42. a2=8. a=±2√2. Then1−xc=±2√2<span> and </span>2−yc=±2√2. ... 4 from (1,2<span>), so you could </span>find these<span> centers, and from there the</span>equations<span> of the circle

</span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Roy borrows $42,000 to purchase a new truck. How much will Roy need to pay in all if the interest is compounded annually at 3.5%
    14·1 answer
  • I know this isnt school related, but is there a bio you can put on your profile?
    5·1 answer
  • Does the table below show a proportional relationship​
    15·1 answer
  • What do you think the actual side length of the square is? That is, what is the number that when squared is equal to 29?
    11·1 answer
  • What is the solution to the linear equation?
    8·2 answers
  • How many even number in between 1 to 100​
    13·1 answer
  • Frank is walking 2/3 mile.After walking 1/4 mile, he stopped to rest. Use benchmark fraction to estimate how far Frank has left
    14·1 answer
  • The table shows the gallons of fuel remaining after a car
    6·1 answer
  • The graph of h(x)=|x-10|+6 is shown on whitch interval is the graph increasing
    15·2 answers
  • !00000 times 62<br> Go sub to my bros yt keditoplayz
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!