1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fofino [41]
3 years ago
15

As a block of ice melts, its weight changes from 1 /34 lb to 1/4 lb. This change takes 1/4 h. The ice melts at a constant rate.

At what rate does the weight of the ice change? Show your work.
PLZ HELP ME?!?!?
Mathematics
1 answer:
levacccp [35]3 years ago
3 0
You must have these backwards as 1/34 lb is less than 1/4 lb. finding a common denominator, we get (17/68 - 2/68)/(1/4) = 60/68 = 15/17 lb/hour
You might be interested in
Trains Two trains, Train A and Train B, weigh a total of 300 tons. Train Ais heavier than Train B. The difference of their weigh
Leona [35]

<em>Train A = 214 </em>

<em> Train B = 86</em>

<em>Hope I helped!!! ^^</em>

<em>_______________</em>

<em>列車A = 214 </em>

<em> 列車B = 86 </em>

<em>私が助けてくれたらいいのに!^ ^</em>

3 0
3 years ago
8x + 12 = 4r - 16 find r
Luda [366]

Answer:

r = 2x + 7

Step-by-step explanation:

get r on one side

8x + 12 + 16 = 4r

divide both sides by 4 to get r by itself

8x/4 + 12/4 + 16/4 = 4r/4

2x + 3 + 4 = r

2x + 7 = r

or

r = 2x + 7

8 0
3 years ago
Which of the following is something that should not be a consideration when choosing a health care plan?
saw5 [17]
The HOC FM tv U.N. jus us fox
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
6. Evaluate the following expression: 10 + 4(6-2)<br> А. 56<br> B. 82<br> С. 18<br> D. 26
irakobra [83]

Answer:

D. 26

Step-by-step explanation:

10+4(6-2)\\10+4(4)\\10+16\\26

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
F(x) = x 2 + 1, find f(a + 1)
Ray Of Light [21]
<span>f(x) = x^2 + 1, find f(a + 1)
so
</span> f(a + 1) = (a+1)^2 +1
 f(a + 1) = a^2 + 2a + 1 + 1
 f(a + 1) = a^2 + 2a + 2
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Gina walked 2/3 mile to a baseball field from her school. She then walked 1/4 mile home. About how many miles did Gina walk?
    6·1 answer
  • The amount of money that gabriel made by working for h hours at his part-time job this week is represented by the expression 11.
    9·2 answers
  • It costs $36 for 4 movie tickets. What is the unit price
    15·2 answers
  • A toy box contains eight green balls and four purple balls. Suppose you choose a ball at random and then replace it by putting i
    13·1 answer
  • Simplify the expression 4+x+6+2x
    5·2 answers
  • if there is 12 minutes in each inning and there are 4 innings then for every 2 minutes the basketball team makes 2 points how ma
    9·1 answer
  • Which statement about the graphs of h(x)=−2x+4 and k(x)=4x−4 is correct?
    15·1 answer
  • the expression 42 + 57 shows how much money nate spent at the store. which expression also shows how much money nate spent.​
    9·1 answer
  • What is the volume of a cylinder that has the height of 4 inches and radius of 7 inches?
    10·1 answer
  • A cone has a volume of 602.88 cubic centimeters and a radius of 6 centimeters. What is its height? Use ​ ≈ 3.14 and round your a
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!