1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
just olya [345]
3 years ago
5

A company had a budgeted production of 12000 units and actual production of 13200 units. Two types of raw material, P and Q are

used in the manufacturing of the products. The budgeted raw material requirement of the company was expected to be 3 lbs. of Material P at a price of $ 0.25 per lbs. and 2 lbs. of Material Q at a price of $ 0.35 per lbs. for every unit produced. The company actually ended up using 42000 lbs. of P at an actual cost of $0.19 per lbs. and 25000 lbs. of Q at an actual cost of $0.38 per lbs. Calculate Direct Material Price and Usage Variance for material P and Q.\
Business
1 answer:
lara31 [8.8K]3 years ago
6 0

Answer:

Direct Material Price Variance:

P = $2,520 F

Q = $750 U

Direct Material Usage Variance:

P = $1,500 U

Q = $350 U

Explanation:

a) Data and Calculations:

Budgeted production units = 12,000

Actual production units =       13,200

                                                                P           Q

Budgeted raw material per unit        3 lbs        2 lbs

Price per lbs                                       $0.25      $0.35

Budgeted raw materials              36,000 lbs  24,000 lbs

Actual lbs of raw materials          42,000 lbs  25,000 lbs

Actual price per lbs                          $0.19        $0.38

Direct Material Price Variance = (Standard Price - Actual Price) * Actual Qty

P = $0.25 - $0.19 * 42,000 = $2,520 F

Q = $0.35 - $0.38 * 25,000 = $750 U

Direct Material Usage Variance = (Standard Qty - Actual Qty) * Standard Price

P = 36,000 - 42,000 * $0.25 = $1,500 U

Q = 24,000 - 25,000 * $0.35 = $350 U

                                   

You might be interested in
"Income tax was $175,000 for the year. Income tax payable was $30,000 and $40,000 at the beginning and end of the year, respecti
kolezko [41]

Answer:

Cash payments for income tax  = $165000

so correct option is C. 165,000

Explanation:

given data

Income tax = $175,000

beginning tax payable = $30,000

end of the year tax payable = $40,000

to find out

Cash payments for income tax reported on the statement of cash flows

solution

we get here Cash payments for income tax that is express as

Cash payments for income tax  = Income tax  + beginning tax payable - end of the year tax payable      ..............................1

put here value we get

Cash payments for income tax  = $175000 + $30000 - $40000

Cash payments for income tax  = $165000

so correct option is C. 165,000

5 0
3 years ago
Financial Statements, Closing Entries & Ratio Analysis
KATRIN_1 [288]

Answer: im not sure don't use my answer.

Explanation: CAHS CASH CASH

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The standard time for producing one unit of work in a job paying $12.75 per hour was set at twelve minutes. The piece rate would
aalyn [17]

Answer:

The right answer is option (A).

Explanation:

According to the scenario, given data is :

Time required for one unit = 12 Min

Payment for job =  $12.75 / Hour

So, payment for job per minute = $12.75 / 60 = $0.2125 / minute

Hence, Rate per piece = rate/minute × time required for one unit

= $0.2125 × 12

= $2.55

Hence the most appropriate answer is option (A).

7 0
3 years ago
Nicki paid $900 for a camera that she thought was worth $1100 for all the features included in it. for the consumer electronics
FinnZ [79.3K]

Consumer surplus is difference between the amount that consumers are willing and able to pay for a good or service

In this case, Nicki is willing to pay $1,100 for the camera, but she is only asked to pay 900. So Nicki has a consumer surplus of $200

7 0
3 years ago
The slope of the budget line is: negative, since to purchase more of one good means giving up some of the other good. zero, sinc
34kurt

Answer:

Negative, since to purchase more of one good means giving up some of the other good.

Explanation:

A budget line illustrates the number of goods, consumers are able to buy with lower income. Thus the price of goods and customers income to be spent on goods determine the budget line.

The slope of the budget line measures the opportunity cost of consuming Commodity A forgetting Commodity B. In order to get more of Commodity A, the consumer will have reduce the consumption of Commodity B Forefeiting the opportunity to consume Commodity B is the true opportunity cost of Commodity A and this measured by the slope of the budget line.

The slope of the budget line shows the amount of a commodityB the consumer must forfeit to purchase one more unit of a commodity A and the slope is usually Negative.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Hinge Manufacturing's cost of goods sold is $420,000 variable and $240,000 fixed. Thecompany's selling and administrative expens
    14·1 answer
  • Mia has an investment that is worth $12,000 after 4 years. If the initial investment was $8,000, what is the annual simple inter
    5·1 answer
  • Alyeska Services Company, a division of a major oil company, provides various services to the operators of the North Slope oil f
    11·1 answer
  • Although there are numerous stages in the new-product process, firms develop a strategy, then start ________ and continue the pr
    15·1 answer
  • The amounts of the assets and liabilities of Journey Travel Agency at December 31, 2018, the end of the year, and its revenue an
    9·1 answer
  • You are 20 years old and have completed your BBA and want to pursue further education but you don’t want to make money from your
    9·1 answer
  • A firms have no incentive to enter or exit the industry. Select one: a. market price is equal to minimum long.run average cost.
    14·1 answer
  • Imagine that a country produces only three goods: apples, bananas, and carrots. The quantities produced and the prices of the th
    8·1 answer
  • Saguaro Company updates its inventory perpetually. Its beginning inventory is $70,000, goods purchased during the period cost $2
    9·1 answer
  • What is the primary product focus for the lego company? select one: a. custom sculpture b. recycled plastic c. electronic device
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!