1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
crimeas [40]
3 years ago
9

Please help. Thank you.

Mathematics
2 answers:
Oliga [24]3 years ago
8 0

Answer:

1) 7  2) 100000000  3) 81000000  4) 5^{-4}  5) 2^{-2}

Step-by-step explanation:

hope this helps :)

Jobisdone [24]3 years ago
5 0

Answer:

1. 7

2. 100000000

Check the above picture

You might be interested in
Gas mileage is the number of miles you can drive on a gallon of gasoline. A test of a new car results in 630 miles on 15 gallons
Ne4ueva [31]

Answer:

2,100 miles

Step-by-step explanation:

<u>Step 1-</u> Find the miles the car can travel per gallon

630 miles/ 15 gallons=42 miles per gallon

<u>Step 2-</u> Multiply the miles per gallon by the number of gallons being used

42x50=2,100 miles

7 0
3 years ago
Help its 11:28 due at 11:59 :((
Alja [10]

Answer:

y = 0.87x + 0.02

Step-by-step explanation:

Euros as a function of dollars means that euros is y and dollars are x.

We are given 2 points: (4, 3.5) and (10, 8.72)

slope = (8.72 - 3.5)/(10 - 4)

slope = 5.22/6 = 0.87

y = 0.87x + b

3.5 = 0.87(4) + b

b = 0.02

y = 0.87x + 0.02

3 0
2 years ago
I need help finding the perimeter
Romashka [77]
Measure the sides. And when you get all of the sides add them I'll and get the perimeter I think.
3 0
3 years ago
The Social Justice Club is going to rent a mammoth barbeque to cook the hot dogs for the hot dog sale After contacting three ren
zimovet [89]

Answer:

(A)Cost of Rental A, C= 15x

Cost of Rental B, C=5x+50

Cost of Rental C, C=9x+20

(B)

i. Rental C   ii. Rental A     iii. Rental B

Step-by-step explanation:

<u>Part 1</u>

Let x be the number of hours of the barbeque use by the club.

Rental A: $15/h

Cost of Rental A, C= 15hx

Rental B: $5/h + 50

Cost of Rental B, C=5x+50

Rental C: $9/h + 20

Cost of Rental C, C=9x+20

<u>Part 2</u>

The graph of the three models is attached below

<u>Part 3(11.05-4.30)</u>

If the barbecue's usage hour is from 11.05 to 4.30 when the football match ends.

Number of Hours between 11.05am and 4.30pm=4 hours 25 Minutes = 4.42 Hours

Cost of Rental A, C= 15x=15(4.42)=$66.30

Cost of Rental B, C=5x+50 =5(4.42)+50=$72.10

Cost of Rental C, C=9x+20=9(4.42)+20=$59.78

Rental C should be chosen as it offers the lowest cost.

<u>Part 4 (11.05-12.30)</u>

Number of Hours = 12.30 -11.05 =1 hour 25 Minutes = 1.42 Hours

  • Cost of Rental A, C= 15x=15(1.42)=$21.30 Cost of Rental B, C=5x+50 =5(4.42)+50=$57.10 Cost of Rental C, C=9x+20=9(4.42)+20=$32.78

Rental A should be chosen since it offers the lowest cost.

<u>Part 5</u>

If the barbecue is returned the next day, say after 24 hours

  • Cost of Rental A, C= 15x=15(24)=$360 Cost of Rental B, C=5x+50 =5(24)+50=$170 Cost of Rental C, C=9x+20=9(24)+20=$236

Rental B should be chosen as it offers the lowest cost.

6 0
3 years ago
There are 454 grams in a pound. There are 16 ounces in a pound. How many grams are in an ounce?
Lostsunrise [7]

Answer: There are 28.375 grams in an ounce.


Step-by-step explanation:

Given: Total grams in a pound =454 grams

Total ounces in a pound = 16 ounces

Therefore, 16 ounces = 454 grams

To find grams in an ounce, we need to divide 454 grams by 16, we get

The total grams in an ounce=\frac{454}{16}=28.375\ grams

∴The total grams in an ounce= 28.375 grams

Hence, there are 28.375 grams in an ounce.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the range of the following data set. 1 1/4,5/8,3/4 ,1/2 ,1 1/2, 1 3/4
    5·2 answers
  • How do I foil (4x-4)(x-4)
    5·1 answer
  • in a survey 8 out of 32 students preferred vanilla ice cream if 252 students are surveyed how many should theoretically prefer v
    8·1 answer
  • What is 28.2% of 1128
    14·1 answer
  • our middle school is having a fall carnival. Admission into the carnival is $3 and each game inside the carnival costs $.25. Wri
    13·1 answer
  • How do I solve this.
    6·1 answer
  • Which sequence is a geometric progression?<br> A 2 4 6 8<br> B 1 1 2 3<br> С 1 2 4 8<br> D 1 3 5 7
    7·1 answer
  • The first person to answer 1 divided by 0 gets brainlist
    13·2 answers
  • Sally climbed 575 steps in 11.5 minutes. How many steps did she average per minute?
    14·2 answers
  • I WILL GIVE 50 POINTS ON THE NEXT QUESTION TO WHOMEVER ANSWERS THIS CORRECT
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!