1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AveGali [126]
2 years ago
15

The length of a pole in a picture is 4 inches. The scale of the picture was given to be 1 inch x 13 inches. What would be the ac

tual length of the pole?
Mathematics
1 answer:
katovenus [111]2 years ago
4 0

Answer:

52 inches

Step-by-step explanation:

4×13=52 inches

You might be interested in
How do you write 720,080 in expanded form with exponents
liraira [26]
The expanded form for that problem would be (7x10^5) + (2 × 10^4) + (8x10^1)
when i put ^then a number i mean to that power like 2 to the 4th power i would write 2^4
8 0
3 years ago
The numbers on the line plot
densk [106]
The picture isn't very clear
4 0
3 years ago
Find the first five terms of each geometric sequence described <br><br> A1=1 R=4
xenn [34]
\bf n^{th}\textit{ term of a geometric sequence}&#10;\\\\\\&#10;a_n=a_1\cdot r^{n-1}\qquad &#10;\begin{cases}&#10;r=\textit{common ratio}\\&#10;a_1=\textit{first term}\\&#10;-------\\&#10;a_1=1\\&#10;r=4&#10;\end{cases}\\\\&#10;-----------------------------\\\\&#10;

\bf \begin{array}{ccllll}&#10;term&value\\&#10;\textendash\textendash\textendash\textendash\textendash\textendash&\textendash\textendash\textendash\textendash\textendash\textendash\\&#10;1&a_1=1\\&#10;2&a_2=a_1\cdot 4^{2-1}\\&#10;3&a_3=a_1\cdot 4^{3-1}\\&#10;4&a_4=a_1\cdot 4^{4-1}\\&#10;5&a_5=a_1\cdot 4^{5-1}\\&#10;\end{array}
3 0
3 years ago
Please help 10 point question!
Vsevolod [243]

Answer:

not sure about 1

for number 2 it is 5 over 4 . for y, 5 10 15 20 is a multiple of 5 so the change is 5. for x, 4 8 12 16 is a multiple of 4 so the change is 4.

8 0
2 years ago
Four friends go to the movies and pay $11 per ticket. They also each buy a snack
Setler79 [48]

Answer:

Each snack combo costed $8

Step-by-step explanation:

4 friends* 11 per ticket = $44 for four tickets

76 - 44 = $32 spent on all the snack combos

$32 ÷ 4 friends = $8 spent on each snack combo

So, each snack combo costed $8

Hope this helps!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -y=1/2x+2 in standard form
    5·1 answer
  • Use an inequality symbol to compare -3 +7____-10-2
    6·1 answer
  • What is the approximate perimeter of a semicircle with a radius of 6 cm?
    5·1 answer
  • O points<br> Solve for x. Your answer will be of the form ##°
    15·1 answer
  • The cost of 3 ibs of turkey is $9.81. What is the cost per pound for the turkey?
    15·1 answer
  • Let f(x) = 4x – 2 and g(x) = x + 1. Find the following function value.<br> (f - g)(-3)
    9·1 answer
  • Giving brainliest if answer
    12·2 answers
  • 3x2 + 5x + 7 = 0.<br> what's the discriminant
    12·1 answer
  • In Alex's drawer she has 14 pairs of socks, 12 of which are white, and 11 tee shirts, 2 of which are white.
    11·1 answer
  • Write the equation of the line in slope intercept form Slope=-4 Point=(2,-4)
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!