We need to find out how much is worth one yard in both fabrics, so we divide $15.00 by 2 and $37.50 by 5:
$15.00 ÷ 2 = $7.50 per yard
$37.50 ÷ 5 = $7.50 per yard
As both prices per yard are the same, the answer is: <span>Yes, these fabrics have the same unit cost.</span>
Answer:
here
Step-by-step explanation:
Answer:
$23.00 each
Step-by-step explanation:
$69 / 3 people = $23 from each person