Jessica wants to buy 6 ounces of gluten-free edible cookie dough that costs $1.50 per ounce. Select all equations that correctly
represent how much Jessica will pay for her cookie dough, y .
1 answer:
Answer:
9 dollars
Step-by-step explanation:
Hello you did not provide the options for me to select from. But I have gone ahead to calculate how much jessica would pay for her cookie dough.
I used this formula to arrive at this answer.
Cost of dough = quantity x price per ounce
Quantity = 6 ounces
Price per ounce = 1.5 dollars
Cost of dough = 6 x 1.50
= $9
Jessica is going to pay 9 dollars for her cookie dough
You might be interested in
Answer:
21 students per teacher
10 students per tutor
10 tutors needed for 110 students
Step-by-step explanation:
84 ÷4=21
30÷3=10
110÷10=10
67/100 is approximately 2/3 and 515 is approximately 510 so D. 2/3*510
63 people should be able to fit in because 7 times 9 is 63.
If I'm wrong, contact me.
Answer:
Step-by-step explanation:
I don’t know if this will help but I hope it does let me know if you get it or not
Answer:
-k+8k=7k is the solution