1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ratling [72]
3 years ago
14

Shiloh is doing a survey to find the time her classmates spend at the beach. She asks the following question:

Mathematics
2 answers:
Zarrin [17]3 years ago
6 0

Part A: Shiloh would collect data on which student spends the most time at the beach

Part B: It is a statistical question

leva [86]3 years ago
6 0

Answer:

Part A I would expect a bar graph with the names on the bottom and time span on the left .

I cannot answer part b sorry

You might be interested in
X - 12<br> 2x<br><br> find the perimeter
11111nata11111 [884]

Answer:

6x-24

Step-by-step explanation:

First, we must add x-12 to 2x. We will get 3x-12. Now, to get the perimeter, we must multiply that expression by 2. The answer is 6x-24.

3 0
3 years ago
Select the positive or negative integer for the situation.
prisoha [69]

Answer:

1500

Step-by-step explanation:

deposit means put in and withdraw means take

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x in the equation 1/5x – 2/3y = 30, when y = 15?
lianna [129]

Answer:

x = 200

Step-by-step explanation:

1/5x – 2/3y = 30

substitute in y

1/5x - 2/3(15) = 30

multiply

1/5x - 10 = 30

isolate the variable

1/5x = 40

multiply each side by 5

x = 200

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I have 24 ounces of salad 1/4 of the salad was lettuce 6 ounces rest is cucumber how many ounces of cucumber
Anettt [7]
If a quarter of the salad is 6 ounces, then because you had 3/4th ounces of cucumber, you can do 6 multiplied by 3, which is 18.<span />
4 0
4 years ago
Justin bought 5 apples and 4 oranges for £45. On another occasion, he bought 2 apples and 8 oranges which cost £50. Find the cos
Vitek1552 [10]

Answer:

the cost of 3 apples and 7 oranges be £15 and £35 respectively

Step-by-step explanation:

Let us assume the apple be x

And, the oranges be y

Now according to the question

5x + 4y = £45

And,

2x + 8y = £50

Multiply by 2 in equation 1

So,

10x + 8y = £90

2x + 8y = £50

8x = £40

x = £5

And, y be

5(£5) + 4y = £45

£25 + 4y = £45

4y = 20

y = £5

So, the cost of 3 apples and 7 oranges be £15 and £35 respectively

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of y= -3x -2
    7·1 answer
  • What value of x will make this equation true? (2x)3 + 2x = 222?
    8·1 answer
  • What does this equal: 4 1/2 + 3 2/3=
    15·2 answers
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs $26.76. What is the unit price of the pairs of gloves?​
    11·1 answer
  • What is the surface area of the sphere shown below with a radius of 6?
    14·2 answers
  • The difference of 1/2 of one number and 2/3 of another number is equal to 2. If the first number were to decrease by 5/6 of it,
    11·1 answer
  • The surface area of a sphere with a diameter of 12 units is:
    12·1 answer
  • The number 2400 is first increased by 30%.The value obtained is next decreased by 20%.Find the final number
    11·1 answer
  • Does anyone know this?
    15·1 answer
  • Angela’s average for six math tests is 87. on her first four tests she had scores of 93, 87, 82, and 86. on her last tests she s
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!