1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lubasha [3.4K]
3 years ago
5

A grocery store sells 6 bottles of water for $4 and 18 bottles of water for $10. Which is the better deal and why?

Mathematics
1 answer:
nasty-shy [4]3 years ago
6 0

Answer:

18 bottles of water for $10 because each bottle costs 56c compared to 6 bottles of water for $4 at 67c

Step-by-step explanation:

All values rounded to the hundredth

6 bottles of water for $4

4/6=0.67

Each bottle costs 67c

18 bottles of water for $10

10/18=0.56

Each bottle costs 56c

You might be interested in
A pretzel manufacturer has two production lines. Line A produces a variety of pretzel that is sold for $2.40 per bag. Line A typ
nydimaria [60]

Answer:

f(x)=19x - 7x

Step-by-step explanation:

I am a high schooler as well and was working on this problem as well. I can't say I'm right or wrong because I didn't have a grade on it yet. I believe the answer is f(x)=19x - 7x. The Lines don't have a given value, so I chose the values 12 for Line A and 7 for Line B. I believe the answer is this because Line A would produce 12 bags each day and 3 of them would not be useable, leaving you with 9. Line B would produce 7 and 4 of them would be unusable, leaving you with 3. Line A produces 9 per day while Line B produces 3, and that would check off the part that says, "Line A produces 3 times as many bags as Line B each day." Throughout the problem, it talks about how many bags can each line produces each day, and the sentence talks about that specifically as well. So, the function must be about the amount of bags produced per day. x would represent the number of days that the Lines have been working. 19 is the total amount of bags that was produced in a day. 7 represents the total amount of bags that are unusable. Though I may be wrong, I hope this might help you come to a conculsion of your own.

7 0
3 years ago
Please help now ASAP!!!!
TiliK225 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

I don't think u can tell from that because u need the length of each movie

6 0
3 years ago
Explain which event is more likely: rolling two dice and getting a total of 11, or, tossing a coin and getting three Heads in a
amm1812

Answer:

The gambler's fallacy, also known as the Monte Carlo fallacy or the fallacy of the maturity of chances, is the erroneous belief that if a particular event occurs more frequently than normal during the past it is less likely to happen in the future (or vice versa), when it has otherwise been established that the probability of such events does not depend on what has happened in the past. Such events, having the quality of historical independence, are referred to as statistically independent. The fallacy is commonly associated with gambling, where it may be believed, for example, that the next dice roll is more than usually likely to be six because there have recently been fewer than the usual number of sixes.

The term "Monte Carlo fallacy" originates from the best known example of the phenomenon, which occurred in the Monte Carlo Casino in 1913.[1]

8 0
3 years ago
A furniture designer builds a trapezoidal desk with a semicircular cutout. What is the area of the desk?
nirvana33 [79]

Answer:

Area = 26478cm^2

Step-by-step explanation:

Given

See attachment for desk

Required

The area

First, calculate the area of the semicircular cutout

Area = \frac{\pi r^2}{2}

Where

r = 60cm

So:

A_1 = \frac{3.14 * 60^2}{2}

A_1 = \frac{11304}{2}

A_1 = 5652cm^2

Next, the area of the complete trapezium

Area= \frac{1}{2}(a + b) * h

Where

a = 300

b = 2 * r = 2 * 60 = 120

h = 153

So:

A_2 = \frac{1}{2} * (300 + 120) * 153

A_2 = \frac{1}{2} * 420 * 153

A_2 = 32130cm^2

The area of the desk is:

Area = A_2 - A_1

Area = 32130cm^2 - 5652cm^2

Area = 26478cm^2

8 0
3 years ago
Name the slope perpendicular to 3/4.
Gnom [1K]

Answer:

The perpendicular slope is -4/3

Step-by-step explanation:

Perpendicular slopes multiply to -1

m * 3/4 = -1

Multiply each side by 4/3

m * 3/4 *4/3 = -1 * 4/3

m = -4/3

The perpendicular slope is -4/3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1/4 + 5/6 equals what
    13·1 answer
  • Jakie is 5 years older than his brother kevin kevin is k years old write an algebraic expression
    6·1 answer
  • A cab service charges a flat rate of $3.25 and an additional $0.75 per mile. Ashley has $10. What is the maximum number of miles
    15·1 answer
  • A ferris wheel can accommodate 54 people in 24 minutes. How many people could ride the ferris wheel in 2 hours? What was that ra
    5·1 answer
  • Pls help me solve this problem
    9·1 answer
  • What does -2 + -3 =?
    9·2 answers
  • Marking brainliest!<br><br> Please help
    13·1 answer
  • If you don’t know the answer pls don’t reply but if you do please tell me thank you.
    12·2 answers
  • A rectangular pyramid has a height of 15 cm. What is the volume of the rectangular pyramid in cubic feet?
    8·1 answer
  • Factorise the expression 4(x+1)^2-49 . plz solve this i will mark you the brainliest
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!