1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hunter-Best [27]
3 years ago
8

A teacher brings 4 packs of pencils to school each pack contains 12 she has 25 students in her class how many pencils can she gi

ve each student
Mathematics
1 answer:
gregori [183]3 years ago
4 0

Answer:

Each student can have 1 pencil each

Step-by-step explanation:

Since there are 4 packs of pencils with 12 pencils in each pack, you want to multiply 12 by 4 which equals 48 pencils in total. Because there are 25 students, each student can have 1 pencil. They can't have 2 pencils each though since 25 times 2 is 50 and 48 is less than 50.

You might be interested in
All diameters of a circle have the same blank
TEA [102]

Answer:

the width and diameter are the same because all such pairs of parallel tangent lines have the same distance.

Step-by-step explanation:

In geometry, a diameter of a circle is any straight line segment that passes through the center of the circle and whose endpoints lie on the circle. ... For a curve of constant width such as the Reuleaux triangle, the width and diameter are the same because all such pairs of parallel tangent lines have the same distance.

4 0
3 years ago
¿Cuál es el resultado de la siguiente operación? -4 +6 -5 +2<br> help
Gala2k [10]

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

(-4 +6)( -5 +2 )\\  - 4 + 6 = 2 \\  - 5 +2 =  - 3 \\ 2 - 3 =  - 1

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Percent sales tax: 7%<br> price before tax: $250<br> price with tax:
Likurg_2 [28]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brandon bought 21 chicken wings for $39.90. How much would it cost for 15 wings?
Pachacha [2.7K]

Answer:

$28.50

Step-by-step explanation:

21 chicken wings= $39.90

1 chicken wing= 39.90÷21= $1.90

15 chicken wings= 15×1.90= $28.50

4 0
3 years ago
Y = 4x +zx + 6 solve for x<br><br><br> plz
exis [7]

Answer:

y = x(4+z)+6

y-6 = x(4+z)

x=(y-6)/(4+z)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The volume of the earth is 260,000,000,000 cubic miles? what is the volume in scientific notation
    12·1 answer
  • Barbara is a waitress and she usually takes between 5 and 9 tables at a time. She found that when she is assigned five tables, s
    11·1 answer
  • If the height of a cone is cut in half, the volume of the cone is multiplied by what number?
    8·1 answer
  • distribute $3,680 among Tom, Jenney and Bob so that Jenny receives three times as much as Bob and Tom recaives twice as much as
    15·1 answer
  • What is the unit cost of 15yd^2 at $2 per squared yard
    15·1 answer
  • Please help ASAP. Worth 50 points
    13·2 answers
  • You can tell if a table is linear by looking at how X and Y change. If, as X increases by 1, Y increases by a constant rate, the
    6·1 answer
  • A t-shirt increased in price by 14. After the increase it was priced at £30. What was the original price of the t-shirt?
    14·2 answers
  • What is the value of x when g(h(x)) = 4?
    14·1 answer
  • Find the surface area of the pyramid.<br> The surface area is_square meters.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!