Answer:
C. $2,018.00.
Explanation:
The computation of the lower cost or market value is shown below:
For Jelly
= 150 units × $2 per unit
= $300
For Jam
= 370 units $2.50
= $925
And, for Marmalade
= 260 units × $3.05
= $793
So, the total inventory is
= $300 + $925 + $793
= $2,018
It is come by multiplying the quantity of each one by its lower cost or market value per unit
Early personal computer users remember the cumbersome, user-unfriendly "DOS" system. When Apple introduced System 1 and Microsoft introduced Windows, both of which were much easier to use, these new products diffused rapidly because of their relative advantage
.
Option A
<u>Explanation:
</u>
A product's dominance and market appeal over similar items. A competitive advantage is usually accomplished by giving better value to customers through either reducing prices or delivering added quality and service that justify higher costs.
That idea is based on consumer brand and product perceptions and does not necessarily reflect the actual characteristics of this product or service. The definition helps companies to consider that customers would choose to use this product or whether a rival would rather remain faithful to the already existing product.
Answer: 22.71 million
Explanation:
The labor force refers to both the employed and unemployed populations of a country. In other words it comprises of those who are working and those who are not working but are able to and are currently seeking employment.
Labor force = Unemployed + Employed
= 3.4 + 1.72 + 4.4 + 13.19
= 22.71 million
Those who have not looked for work in sex weeks and above are not considered unemployed.
Part time employees are considered employed.
Answer:
Is out of the money
Explanation:
A strike price is a particular price which if activated, derivative contracts can be sold or bought. Derivatives are considered as products in finance where underlying assets are major determinants of their value.
The stock price is considered as the current price that a share of stocks is sold and bought on the market.
Because the strike price is $65 and the stock price (market price) is $60, Disney is out of money and cannot be exercised profitably.
Answer:
The following are the answers to the question, using the FASB Acounting Standards Codification at the FASB website:
1. Topic 260, FASB Accounting Standards Codification is the topic number (Topic XXX) that provides the accounting for earnings per share.
2. FASB ASC 260-10-50-1
3. FASB ASC 260-10-50-2