1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nat2105 [25]
3 years ago
14

Larry graphs the inequality x less-than negative 5 using the steps below.

Mathematics
1 answer:
Luba_88 [7]3 years ago
5 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

You might be interested in
5/6 but if i mulsiply by 4 it gives me whole diff
miskamm [114]

Answer:

3.33 or 3 1/3

Step-by-step explanation:

You're correct to multiply by 4.

Your answer will be 10/3

Just make it a mixed number: 3 1/3

3.33 is 10/3 as a decimal.

4 0
2 years ago
Max bought 4 liters of fruit punch for a party.he will serve the punch in glasses that will hold 200 milliliters.how many full g
ss7ja [257]
Hello!
.
1 liter is equal to 1000 milliliter.
So,
4 L = 4000 mL
.
Max bought 4 liter or 4000 mL of fruit punch. To know how many glasses full of fruit punch can he serve, you just need to divide the amount of fruit punch he bought by the amount of fruit punch a glass can hold.
4 L / 200 mL
The dividend and the divisor have different unit so we must make them have the same unit.
4000 mL / 200 mL
= 20
.
Therefore, Max can make 20 full glasses of fruit punch for the party.
:)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Carl ordered a package that weighs 192 pounds. It was shipped to him inside a box and surrounded by packing material. The total
AURORKA [14]

Answer:

The weight of box and pocking material =13 pound

Step-by-step explanation:

Let the weight of box and packing material =x

weight of package =192 pounds

total weight =205 pound

x+192=205

Subtract both side by 192

x+192-192=205-192\\x+0=13\\x=13

Hence weight of box and packing material =13 pound

7 0
3 years ago
you sold $105 worth of tickets, but you spilled soda on the record sheet and don't know how many of each tickets you sold. stude
Nina [5.8K]
5x+7y=105
There are four variants are possible
1. You sold 15 adult tickets
2. You sold 7 student tickets and 10 adult tickets
3. You sold 14 student tickets and 5 adult tickets
4. You sold 21 student tickets. 
8 0
3 years ago
You had $20 to spend on 3 pencils. after buying them you had $14. How much did each pencil cost?
Darina [25.2K]
You paid 15 cent because 3 divided by 20 is 0.15
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Dr. Stein bought 30 notebooks, 60 pencils and 300 erasers to make identical packages with some notebooks, some pencils and some
    7·2 answers
  • A retaller paid $33 for a lamp. What price should she sell the lamp for if she wants to make a 35% profit?
    12·1 answer
  • A circle has a sector with area 27pie and central angle of 120
    15·1 answer
  • A triangular course for a canoe race is marked with buoys. The first leg is 3/10 mi, the second leg is 1/2 mi, and the third leg
    8·1 answer
  • How to work this problem
    9·2 answers
  • Helena wrote the equation using point-slope form for the line that passes through the points (5, 1) and (3, 5). Analyze the step
    11·2 answers
  • Two transversals intersect two parallel lines as shown
    9·1 answer
  • Harold had a summer lemonade
    6·1 answer
  • 6. Examine the prism shown below.
    12·1 answer
  • What is adjacent??????
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!