Answer:
The degrees of freedom is 11.
The proportion in a t-distribution less than -1.4 is 0.095.
Step-by-step explanation:
The complete question is:
Use a t-distribution to answer this question. Assume the samples are random samples from distributions that are reasonably normally distributed, and that a t-statistic will be used for inference about the difference in sample means. State the degrees of freedom used. Find the proportion in a t-distribution less than -1.4 if the samples have sizes 1 = 12 and n 2 = 12 . Enter the exact answer for the degrees of freedom and round your answer for the area to three decimal places. degrees of freedom = Enter your answer; degrees of freedom proportion = Enter your answer; proportion
Solution:
The information provided is:

Compute the degrees of freedom as follows:


Thus, the degrees of freedom is 11.
Compute the proportion in a t-distribution less than -1.4 as follows:


*Use a <em>t</em>-table.
Thus, the proportion in a t-distribution less than -1.4 is 0.095.
You just multiply the numbers and if it’s less than that number you it it in the bud hood this helps!
Given the following values for a quadratic function, which is the graph of the function? (–1, 0), (0, 3), (1, 4), (2, 3), (3, 0)
Firdavs [7]
Answer:
The function of the graph is f(x) = - x² + 2x + 3
Step-by-step explanation:
Using the value of the graph we can say that the the function is negative x² because there are x-intercepts and the y-intercept if above 0.
Using the x-intercepts we can form the function of the graph:
-(x + 1)(x - 3) - we have a negative in front of the two brackets because the function is a negative. Now we multiply out the brackets and the negative at the end:
-(x² - 2x - 3)
- x² + 2x + 3 - So the function of the graph is:
f(x) = - x² + 2x + 3
Answer:
3.6 fl oz
Step-by-step explanation:
figure out the percentage of the gallon that was used in the original ratio, in this case 1 that was used in 1.5. thats 150%
so no multiply 2.4 by 1.5 to get 3.6
to check work divide both ratios and see if its the same number (i checked)
Answer:
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>
Step-by-step explanation:
We need to find the unit rate. This found by dividing the price by the number of bananas so we get the price for 1 pound of bananas.
$1.97/5 = $0.39
$1.05/3 = $0.35
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>