1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KatRina [158]
2 years ago
8

Gene starts from home and travels 3 miles north to the

Mathematics
1 answer:
DENIUS [597]2 years ago
6 0

Answer:

Hence, the largest angle made during the trip was 90 degrees.

Step-by-step explanation:

hops this  helps

You might be interested in
Which of these equations would be parallel to a line a slope of -7?
Shtirlitz [24]
Where’s the picture at
5 0
3 years ago
Find the mean of the following data:
Charra [1.4K]
D because that is the mean
6 0
2 years ago
Megan purchased a new gadget for her technology hobby. She plans to sell it sometime in the future, however, its value depreciat
Inga [223]
M represents the month because the value is decreasing every month.

Hope this helps :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of the right triangle shown?
prisoha [69]
The 30:60:90 proportion is 1:sqrt 3: 2

So,

x = 10/2
x = 5

y = 10/sqrt 3

Finding the area:

1/2 * 5 * 10/sqrt 3
25/sqrt 3

Hope this helps!
3 0
3 years ago
Position vs time for two runners<br><br> Runner a and runner b
Anna35 [415]

Answer:

i8765

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which number sentence below is not correct?
    7·2 answers
  • Add Linear Expressions. (4x - 1) + (-5x + 17)
    10·1 answer
  • a lab researcher wants to find out whether mice will run through a maze quicker during the day or at night, after training. Desc
    14·1 answer
  • homer is saving for a harmonica. he already has 15$ saved and intends to save 4$ each week. the equation for the amount of money
    14·1 answer
  • Can someone please help me witch is the answer 20 points to the one who can answer first
    9·1 answer
  • Whats 2.48 divided by 0.4?
    14·1 answer
  • A store sells 12 cans of nuts for $27. How much would it cost u to buy 7 cans of nuts
    14·2 answers
  • Dani's estimate for the cost of tiling her bathroom floor is $50 plus $3 per square foot. She says that she can model the cost w
    15·2 answers
  • Is radical 3 times radical 3 equals to radical 9? Yes/No
    7·2 answers
  • I need help with this
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!