1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sati [7]
2 years ago
6

Radical of 80 simplified

Mathematics
2 answers:
schepotkina [342]2 years ago
8 0

Answer:

4 √ 5

Step-by-step explanation:

√80

= 4 √ 5 ≈ 8.94

Marta_Voda [28]2 years ago
4 0

Answer:

√80

Rewrite as √16⋅5

√ 16 √5

The square root of 16 is 4, and 5 isn't a square root so 4√5 is the final answer.

You might be interested in
A town recreation hall needs to build a ramp. The height of the ramp must be 2ft. The ramp will start 6ft from the door. To the
Brums [2.3K]

Answer:

6.3 ft

Step-by-step explanation:

√2² + 6² = √40 = 6.3

5 0
3 years ago
Kelly practiced her flute for 30 minutes a day for 9 days. How many total minutes did she practice?
Lesechka [4]
she practice 270 minutes
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ellus
butalik [34]

9514 1404 393

Answer:

  2.25

Step-by-step explanation:

Add the square of half the x-coefficient to complete the square.

  (-3/2)² = 9/4 = 2.25

4 0
3 years ago
Last week, Jamie counted the number of rice grains in his plate, and found he had 250
Reil [10]

30% decrease
175 divided by 250 = 0.7
1 - 0.7 = 0.3
0.3 = 30%
4 0
2 years ago
If I walk 500m every day in November, how far do I walk in total?
Brrunno [24]

Answer:

15500 is the answer

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Bethany wants to estimate the value of (4.296 x 10^11) x (1.8614 x 10^-14). Which statement about the estimate is true?
    13·2 answers
  • Please helppppp!! My friend and I have tried no luck....
    8·1 answer
  • A recipe for fluid ounces of milk. What is the amount of milk called for in cups
    7·2 answers
  • Round to the place value 286,476
    8·1 answer
  • Need work and answer plz I
    11·1 answer
  • You earned $75 for working at a grocery store for 5 hours on a saturday. what is the unit rate,
    15·2 answers
  • The question is on the jpg link.
    6·1 answer
  • Complete the equation of the line through (1,4) and (2,2).<br> y=
    8·1 answer
  • Can someone please help me pleaseeee!
    15·1 answer
  • katie gives maggie half of her pencils maggie keeps five pencils and gives the rest to jamil how many pencils did katie have if
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!