1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frosja888 [35]
3 years ago
9

Please answer the blanks and I will mark you brainlist if you answer it and show it why

Mathematics
1 answer:
Alla [95]3 years ago
7 0

Answer:

2 dollars

72 dollars

Step-by-step explanation:

im not completely sure

You might be interested in
Determine whether y = 2x - 3 is a linear equation. If so, write the equation in<br> standard form.
beks73 [17]

Answer:

yes, y=2x-3 is linear

2x - y = 3  Standard Form

Step-by-step explanation:

since both the 'x' and 'y' variables have one as their exponents then this represents a linear equation

standard form: Ax + By = C

y = 2x - 3

subtract 2x from each side to get:

-2x + y = -3

divide each term by -1 to get (this is done so the leading coefficient is not negative)

2x - y = 3  Standard Form

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
In your own words, explain when a quadratic equation will have no real
zubka84 [21]

Answer:

If a quadratic function is not discriminating at 0, it does not have any real roots and it does not intersect the x-axis in the parabola it serves.

Step-by-step explanation:

The equation has no true solution if the discriminant is less than 0.

3 0
3 years ago
5x(4-2)2/(-4-(-8)) HELP PLEASE
mr Goodwill [35]

Answer:

=5x

Step-by-step explanation:

5x(4−2)(2)

−4−(−8)

=5x :)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Hiked 3 5/6 miles and 2 1/2 miles on Saturday. Hiked 1 1/3 miles on Sunday. How many more miles to hike for a 10 mile hike
Lina20 [59]

Answer:

I dont really know

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
It costs $3.99 for 32 fl. oz. of soda. What is the unit rate?<br> Your answer
Marrrta [24]
The unit rate means we need to find it per one soda can. So, 32/32 is one. We do the same to $3.99. $3.99/32 is about 13 cents.

Unit rate is: 13 cents per soda can
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Dante Michael's charge account statement showed a previous balance of $277.45 a finance charge of $3.22 new purchases of $299.33
    8·1 answer
  • What is the Pythagorean Theorem
    10·2 answers
  • What is the sum of -4/7 + -3/7? Answer in Fraction form
    11·2 answers
  • The revenue of Apple® went from $54.5 billion in 2013 to $74.6 billion in 2015. Find an exponential function to model the revenu
    14·1 answer
  • 1. A cube-shaped aquarium has edges that are 4 ft. long. The aquarium is filled with water that has a density of
    11·1 answer
  • I just need to know what's Nine sixty-eight thousand one hundred twenty-three
    7·2 answers
  • Value of f(-3) and g(3) and if f(x)= -6x+3 and g(x) =3x+21x-3
    6·1 answer
  • Complete the statements about the graph.
    8·1 answer
  • 5. If 40 of 160 moviegoers who watched a certain movie said that they would like to see the movie again, what is the probability
    10·1 answer
  • Yan is climbing down a ladder. Each time he descends 4 rungs on the ladder, he stops to see how much farther he has to go. If Ya
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!